Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hayvan Hastanesi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hayvan Hastanesi yeni binasının temel atma töreni İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın katıldığı törenle gerçekleştirildi. Törene ayrıca, Avcılar Kaymakamı Kemal İnan, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ve Üniversite öğretim üyeleri de katıldı.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven Kaşıkçı törende yaptığı konuşmada, yapımına başlanan Hayvan Hastanesi ile ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Kaşıkçı konuşmasında hayvan hastanesinde daha çok pet olarak da adlandırılabilecek olan kedi, köpek ve kuşlar ile atlara ve büyük ya da küçükbaş çiftlik hayvanlarına sağlık hizmetleri sunulduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Zaman zaman hayvan severler ya da Bakanlık yetkilileri tarafından doğada bulunmuş, evde bakılan yaralı veya hasta yabani hayvanların tedavileri de Yabani Hayvan Hastalıkları ve Ekoloji Anabilim Dalı Kliniği’nde  gerçekleştirilmekte, bu hayvanlardan sağlığına kavuşanlar tekrar  doğaya salınmaktadır. Bu tür vahşi hayvanların, ameliyathanelerimizde birbirinden zorlu ameliyatları da titizlikle yapılmaktadır.  “Günde 200’ün üzerinde hayvana şifa dağıtan, kısa süre sonra yılda yaklaşık 100.000 hayvana sağlık hizmeti sunacak olan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Eğitim-Öğretim Araştırma ve Uygulama Hayvan Hastanesi, klinik dallarda çalışan 24 profesör, 14 doçent, 17 doktor, 20 teknik/ idari personel ile yurdumuzun en büyük hayvan hastanesi olarak görevini başarıyla yürütmekte ve 130 yıllık geçmişiyle geleceğe güvenle bakmaktadır.”


- "İstanbul'un ve Türkiye'nin ihtiyacı olan hayvan sağlığı hizmetini karşılayacak"

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın da, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Yerleşkesi'nin 26 Eylül 2019'da meydana gelen depremden etkilendiğini, Mühendislik ve Veteriner fakülteleri binalarının hasar aldığını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu binalarla ilgili çok hızlı bir şekilde harekete geçerek projeleri tamamladığını aktaran Aydın, bu projeler hayata geçene kadar Veteriner Fakültesi Hastanesi'ni aktive etmek için çelik konstrüksiyonla hızlı bir inşaatın yapılacağını projeyi hayata geçirdiklerini anımsattı. Veteriner Fakültesi Hastanesi'nin İstanbul'daki tek devlet veteriner hastanesi olduğunu dile getiren Aydın, şunları kaydetti: "Hayvan Hastanemiz, yılda 50 bin hayvanın tedavi edildiği çok ciddi bir kapasiteye sahiptir. Yaşadığımız deprem sonrası hastanemizi küçük bir alanda da olsa hızlı bir şekilde konteynerlarda hizmet vermeye başlamıştık. Ancak bu ihtiyacı tabii ki karşılamıyor. İçinde bulunduğumuz ve şu anda temelini attığımız bu bina hızlı bir şekilde tamamlanarak İstanbul'un ve Türkiye'nin ihtiyacı olan hayvan sağlığı hizmetini karşılayacaktır. Hayvan hastanemiz, aynı insanların gittiği hastane gibi içinde MR ünitelerinin, tomografinin, ameliyathanelerin, doğumhanelerin ve endoskopi ünitelerinin olduğu modern bir hayvan sağlık kuruluşudur."


Prof. Dr. Aydın, Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'nin temellerinin Halkalı'da 1899 yılında kurulmuş olan ilk sivil veteriner okulu Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi'ne dayandığını, ilk mezunları arasında milli şair Mehmet Akif Ersoy'un da yer aldığını sözlerine ekledi.


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, üniversitenin Avcılar Yerleşkesinde düzenlenen temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinin Türkiye'de bilinen en eski ve kadim hayvan hastanesi olduğunu söyledi.Hastanenin deprem nedeniyle aldığı hasar sonrası artık daha yeni, çağdaş ve modern hale getirileceğini ifade eden Yerlikaya, hastanenin en kısa zamanda hizmete girmesi temennisinde bulundu.


Hayvanların, insanların evlerinde ve bahçelerindeki dostları olduğunu dile getiren Yerlikaya, hayvanların ve bitkilerin insanların üzerinde hakkı olduğunu, bu yüzden hayvanlara eziyet edilmemesi gerektiğini vurguladı. İnsanlara emanet edilen hayvanların sağlığını korumak ve en güzel imkanlarla tedavilerini sağlamak gerektiğine işaret eden Yerlikaya, şöyle konuştu: "Medeniyetimizde göçmen kuşlara dinlenecekleri uğrak yerleri için evler, yiyecek ve içecek imkanlar sağlayan ecdadımızın çok ince ruhlu dokunuşları, hatta bu dokunuşlarını kurumsal hale pek çok vakıfları olduğunu görüyoruz. O ecdadın torunları olarak aynı yoldan gidiyoruz. Bugün modern ilmin en güzel eserini İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi ile beraber temelini atacağımız hastanemizin hizmete kavuştuğu zaman günde birçok hasta hayvanımıza şifa merkezi olacağını iftiharla göreceğiz."


Konuşmaların ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, Avcılar Kaymakamı Kemal İnan, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gücen Kaşıkçı butona basarak Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'nin yeni binasının temel atma törenini gerçekleştirdi.

- Yılda 100 bin hayvana sağlık hizmeti verilecek

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Eğitim-Öğretim Araştırma ve Uygulama Hayvan Hastanesi 10 bin metrekare kapalı alanda; 10 ameliyathane, 20 klinik muayene salonu, 3 dershane ve 250 kişilik bir büyük amfi ile çalışmalarını sürdürecek. Hastane inşaatı tamamladığında bir başhekim, iki başhekim yardımcısı, koordinatörlüğünde; 24 profesör,14 doçent, 17 doktor, ve 20 teknik\idari personel görev alacak. Hastane, bakanlık onaylı Türkiye'nin ilk üniversite hayvan hastanesi olacak.


Dünyadaki birçok örneğinden daha büyük ve gelişmiş olan hastanede; iç hastalıkları, cerrahi, doğum ve jinekoloji, döllenme ve suni tohumlama ile yabani hayvan hastalıkları ve ekoloji ana bilim dalları mevcut.

Hastanede daha çok pet olarak da adlandırılan kedi, köpek, kuş ile at, büyük ve küçükbaş çiftlik hayvanlarına; Veterinerlik Fakültesi ile diğer kurumlar arasında yapılan protokoller kapsamında sokak hayvanları, polis köpekleri, silahlı kuvvetlere ait at ve köpeklere sağlık hizmetleri sunuluyor. Ayrıca, yapılan protokollere bağlı olarak birçok ülkeden gelen öğrencilere staj eğitimi de veriliyor.


Hayvanseverlerin daha konforlu hizmet alabilmeleri için internet üzerinden randevu hizmeti de veren hastane, bir yandan rutin klinik hizmetlerini sürdürürken, diğer yandan klinik alanlarda yeni teknik ve ekipmanların geliştirilmesi için araştırma faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Hastanenin yeni binasının faaliyete geçmesiyle birlikte, yılda yaklaşık 100 bin hayvana sağlık hizmeti verilmesi planlanıyor.

Öne Çıkan Haberler

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu "Akıllı Bez" Sayesinde Tespit Edilecek

COVID-19 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz Aşı Çalışmalarıyla İlgili Sorularımızı Yanıtladı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Ayzıt Kılınç'a Büyük Onur

Prof. Dr. Ahmet Akgül: "COVID-19 Kalp Damar Sistemi'nde Önemli Rahatsızlıklara Neden Olabilmektedir"

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yetik 6 Tescilli Patentini Üniversitemize Devretti

'20:15 Buluşmaları', Üniversitemizin Öğrenci Odaklı Yönetim Anlayışının En Önemli Göstergelerinden Biridir