"Siber Güvenlik Lisesi" Kuruluş Çalışmalarına İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Desteği

"Bir Meslek Alanı Olarak Siber Güvenlik Çalıştayı" ilk gün oturumlarıyla başladı. Çalıştayda, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılması planlanan, "Siber Güvenlik Lisesi" konusunda ortak çalışmalar yürütülmesini de içeren “Eğitimde İşbirliği Protokolü” imzalandı.


İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın; İstanbul Valiliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Üsküdar Belediyesi ile birlikte, düzenleyicileri arasında bulunduğu “Bir Meslek Alanı Olarak Siber Güvenlik Çalıştayı" Üsküdar Belediyesi Hizmet Binası'nda başladı. Siber güvenliğin önemi, yaşantımızdaki yeri ve siber güvenlik alanında yetişmiş eleman ihtiyacı gibi konuların konu edildiği ve 2 gün boyunca devam edecek çalıştayın ilk gününde, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın çalışmalarına destek verdiği “Siber Güvenlik Lisesi" hakkında da bilgiler verildi.  Katılımın yoğun olduğu çalıştayda, akademisyenler, kamu kuruluşu ve özel sektör temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları da yer aldı.


-“Siber Güvenlik Lisesi Açma Noktasında Bir Çaba İçerisindeyiz"
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, siber güvenlik alanında meslek elemanlarına olan ihtiyacı vurguladığı konuşmasında şunları söyledi; “Öncelikle Siber güvenliği bir meslek alanı olarak ele almaya çalıştığımız bir çalıştay gerçekleştiriyoruz. MEB'in Meslek Eğitim Genel Müdürlüğü kapsamındaki çalışmalarında özellikle farklı ve özgün alanlarda sektör ve işbirlikleri giderek artıyor. Bu kapsamda da özellikle siber güvenlik alanında meslek elemanı yetiştirme noktasında temel bir ihtiyaç var. Belki dünyadaki tüm ülkelerin de bu konu gündeminde şu anda. Ama ülkemizde bu kadar genç nüfusa sahip bir ülke olarak, dünya genelindeki bu gelişmelerin dışında kalması mümkün değil tabi ki. Günümüzdeki var olan sıcak savaşların yerini siber savaşların almaya başlamasıyla; veri güvenliğinin, maddi kaynak güvenliğinin ve genel olarak şirket sırlarının, bilgilerinin, kişisel verilerin çok önemli olduğu bir dönem içerisine giriyoruz. Bu dönemin mutlaka kendi içerisinde yeterlilikleri geliştirmesi gerekiyor. Biz de meslek liseleri içerisinde bir siber güvenlik alanı oluşturmak, hatta buradaki çalıştay sonuçlarına göre bir siber güvenlik lisesi açma noktasında bir çaba içerisindeyiz. Bu bizzat Milli Eğitim Bakanlığı’nın yön verdiği bir çalışma. Bu kapsamda bugün ve yarın ele alacağımız temel konular ile 2023 vizyon belgemizin de ışığında, ilkokuldan başlayarak, siber güvenliğin, sosyal medya kullanımının çocuklar için tehdit veya fırsat olabilecek medyanın, iletişim ve dijital dönemin bulgularını doğru kullanıp doğru yönlendirebileceğimiz bir çalışma yapmak istedik. Bu konunun özellikle temel çıktısı, siber güvenlik alanına sahip bir lise oluşturulması olacak. Umarım sonuçları çok yönlü olarak değerlendirilir. Savunma sanayimizin, Emniyet Müdürlüğümüzün, Sivil Savunma Üniversitemizin katkıları çok büyüktür burada. Bu kapsamda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın  çok önemli destekleri ile bu yönde çalışmalar devam edecek. Ben bu çalıştayın sonuçlarının ülkemiz için, eğitim sistemimiz için çok önemli neticeler doğuracağına inanıyorum."


-“ Türkiye’deki İlk Siber Güvenlik Anabilim Dalı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da Kuruldu”

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın çalıştayda yaptığı konuşmada, siber güvenliğin kişisel yaşantımızdaki yerine değinerek; “Siber güvenlik gündelik yaşantımızı fazlasıya etkileyen bir konu. Evimizde bulunan tüm ürünler artık internete bağlı durumda. Cep telefonlarımız zaten sürekli internete bağlı. Belki farkındayız ya da değiliz ama mahremiyetimiz risk altında. Belki televizyon izlerken, özellikle internete bağlı bir televizyonda izliyorsak, ne izlediğimizden tutun da, neleri beğendiğimize kadar her türlü bilgi başkaları tarafından alınıyor. Mobil telefonlarımızı açarken kullandığımız parmak izimiz artık başkaları tarafından bilinebiliyor. Dolayısıyla kişisel verilerimizin korunması hususunda, siber güvenlik günümüzde çok önemli bir meseledir. Biz üniversite olarak bunun farkındayız. Bu bağlamda, Mühendislik Fakültemiz bünyesinde Türkiye’deki ilk Siber Güvenlik Anabilim Dalı’nı kurduk. Üniversite olarak bu konuda yoğun çalışma sarfediyoruz.” dedi.


-“Siber Güvenlik Alanındaki Tecrübemizle Desteğe Hazırız”

Siber güvenlik alanında üniversite olarak çok önemli bir noktada bulunduklarının altını çizen Prof. Dr. Nuri Aydın, konuşmasına şöyle devam etti; "Ülkemizde üretilip yurtdışına gönderilen ya da yurtdışında üretilerek ülkemize gelen bir çok ürünün siber güvenlik testleri, bünyemizde yer alan Siber Güvenlik Anabilim Dalında yapılmaktadır. Bu anlamda üniversitemiz siber güvenlik alanında iyi bir noktadadır. Kazanmış olduğumuz tecrübeyi, bu çalışma içerisinde tüm paydaşlara sunmak, ülkemizin siber güvenlik alanında yetişecek öğrencilerini desteklemek ve Milli Eğitim Bakanlığımızın bu konuda yapacağı çalışmalara destek verme noktasında biz hazırız. Her yıl düzenlenen ve üniversitemizin ev sahipliğini yaptığı lise öğrencilerinin katıldığı “Bayrağı Yakala” isimli siber güvenlik yarışmasında öğrencilerin yapmış olduğu projeler, yarışmaya gösterdikleri ilgi ve çaba, bu alanda büyük bir ihtiyaç olduğunu da göstermesi açısından önem arz etmekte. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa olarak, kurulması planlanan Siber Güvenlik Lisesi konusuna tam destek vereceğimizi belirtmek isterim".


-“Siber Güvenlik Alanı Dijital Suçların Önlenmesi Konusunda Çok Önemli”

İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hasan Hüseyin Can da, çalıştayda bir konuşma yaptı. Konuşmasına düzenlenen çalıştayın önemine değinerek başlayan Dr. Hasan Hüseyin Can; “Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Bunun yanında sosyal medya da hayatımızda önemli bir konuma geldi. Sosyal medya alanı her ne kadar cezbedici bir mecra gibi görünse de, aynı şekilde çok dikkatli olunması gereken bir mecra. Her hareketimiz kontrol altında. Tabi bu bizi interneti, sosyal medyayı kullanmaktan alıkoymayacaktır; ancak daha dikkatli ve daha bilinçli kullanmamız gerektiği de bir gerçektir. Günümüzde işlenen suçların büyük bölümü artık dijital ortamda gerçekleşmektedir. Kullanıcıların hareketleri dikkate alınarak, verilen bilgiler suça konu olabiliyor. Dolayısıyla siber güvenlik kavramı günümüzde oldukça önem kazanan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Düzenlenen bu çalıştay sayesinde bu alanla ilgili daha bilinçleneceğimizi düşünüyorum ve Milli Eğitim Bakanlığımıza, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğümüze, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Belediye Başkanlığımıza ve bu çalıştaya paydaş olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Eğitimde İşbirliği Protokolü İmzalandı"

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Eğitimde İşbirliği Protokolü” imzalandı. Protokol, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hasan Hüseyin Can ve İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın yer aldığı törenle imzalandı.


Açılması planlanan Siber Güvenlik Lisesi konusunda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Siber Güvenlik Anabilim Dalı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapmasını da içeren protokol kapsamında; eğitim-öğretim faaliyetleri ve eğitim yönetimi gibi konularda işbirliğine gidilecek. 


Haber: Hasan YamanÖne Çıkan Haberler

Sağlık Bilimleri Fakültesi Geleneksel "Beyaz Önlük Giydirme Töreni" Gerçekleştirildi

Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Yeniden Hasta Kabulüne Başladı

Baltalimanı Sosyal Tesislerinin Üniversitemize de Resmi Tahsisi Gerçekleşti

Gelişen Teknoloji Günleri (GETEK'19) Yoğun İlgi Gördü

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Güçlendirme Çalışması Yapılan Amfilerin Açılışı Yapıldı

Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi'nde HIV ve AIDS’e Yönelik Konferans Gerçekleştirildi