Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan, 2019 yılı “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”ne Layık Görüldü

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 2019 yılı Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri (GEBİP) açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Zeki Candan, 2019 yılı “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”ne layık görülen 28 isim arasında yer aldı. 

2001 yılından beri verilen ve doğa, mühendislik, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında çalışan ve üstün başarılı genç bilim insanlarının, bilimsel çalışmalarını Türkiye'de sürdürmeleri, kendi çalışma gruplarını oluşturmaları, Türkiye kaynaklı uluslararası düzeyde nitelikli proje ve yayınlarını ödüllendirme ve teşvik amacıyla verilen TÜBA-GEBİP Ödülleri, ödül sahiplerine 3 yıl boyunca mali destek vermenin yanı sıra, tez aşamasında olan doktora öğrencilerine de ayrıca ek destek sağlıyor. Mali desteklerin yanında ödül sahiplerine akademi üyelerince danışmanlık ve uluslararası bilimsel etkinliklere de katılım desteği sağlanıyor. Bilim dünyasında saygın bir yere sahip olan TÜBA-GEBİP ödülleri, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 30 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. 


Mühendislik Bilimleri alanında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 2019 yılı Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülüne (GEBİP) layık görülen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi, Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü  öğretim üyesi Doç. Dr. Zeki Candan ile bir araya gelerek; Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri ve bilimsel çalışmaları hakkında konuştuk: 


-Sayın Candan; kendinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa  Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü dönem 2. si olarak tamamladım. Yüksek Lisans çalışmalarımı 2007 yılında, Doktora çalışmalarımı ise 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı’nda gerçekleştirdim. Bu kapsamda, gerek Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimi gerekse Doktora sonrasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İsveç, İngiltere, Almanya ve Çin’de bulunan birçok üniversite ve araştırma kurumunu ziyaret ederek bilimsel araştırma ve incelemelerde bulunarak, alanında dünyanın önde gelen bilim insanları ile bilimsel çalışmalar gerçekleştirdik. Bunlar arasında kompozit malzemeler/biyomalzemeler/yenilenebilir enerji alanında dünyanın en büyük laboratuvarı olarak ifade edilen ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan The University of Maine, Advanced Structures & Composites Center – ASCC de yer almaktadır. 2005-2006 arasında MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği’nde Genel Sekreterlik görevini üstlenerek özel sektörde çalışmalarda bulunduktan sonra, 2006-2018 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde, 2018 yılından itibaren de İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da bir Öğretim Üyesi ve Bilim İnsanı olarak gururla görev yapmaktayım.


-Size ödülü kazandıran bilimsel çalışma sürecinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Nanobilim ve nanoteknoloji 2000’li yıllardan itibaren öne çıkmaya başladı. Genetik çalışmalardan uzay-uçak araştırmalarına, enerjiden otomotive, tıp-ilaç alanından gıdaya, tekstilden kimya endüstrisine, elektrik-elektronikten orman ürünleri endüstrisine kadar çok çeşitli alanda kullanım imkanları bulunmaktadır. Biz de özellikle 2000’li yılların ortasında Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konuda çeşitli inceleme ve araştırma birikimine sahip olduktan sonra ülkemizde kendi alanımızda bu konuda Doktora çalışması yapmaya karar verdik. Doktora Danışmanım Sayın Prof. Dr. Turgay AKBULUT ile birlikte nanoteknoloji alanında birkaç proje önerisi yazıp hem devlet imkanlarından hem de özel sektörden sağladığımız fonlarla Üniversitemiz bünyesinde 2009 senesinde bir laboratuvar altyapısı kurmaya başladık ve 2010 yılında Üniversitemiz bünyesinde “Nanoteknoloji Laboratuvarı” ile “Termal Analiz Laboratuvarı” kurulum işlemlerini tamamladık.

Buna ilaveten; Endüstri 4.0, akıllı ürünler/akıllı imalat sistemleri/akıllı fabrikalar/akıllı şehirler üzerine de kendi alanında çok başarılı başka bir ekip ile Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımız devam ediyor. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere çeşitli ülkelerde bulunan ve alanında öncü bilimsel birliklere üyeliklerimize ilaveten yönetim kurulu üyeliği, komite-danışma kurulu üyeliği görevlerimiz var. Araştırmalarımız TÜBİTAK ve Avrupa Birliği COST tarafından da desteklenmektedir. Bunun dışında çok sayıda uluslararası dergide editör/yayın kurulu üyesi/hakem olarak görev yapmaktayım.

Bütün bu süreçleri gerçekleştirirken elde etiğimiz tecrübeleri lisans, ön lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize de aktarıyoruz ki gelecek nesillerin yetişmesinde bizim de bir nebze katkımız olsun.


-Bu anlamlı ve değerli ödülle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), ülkemizi uluslararası bilim dünyasında temsil eden, ciddi saygınlığı olan, en önemli kurumlarımızdan birisidir. TÜBA, ülkemizde bilimsel önceliklerin saptanması amacıyla incelemeler yapmakta, toplumda bilimsel yaklaşımın ve düşüncenin kabul görmesini/yayılması yönünde faaliyetlerde bulunmaktadır.

TÜBA, Cumhurbaşkanlığının Himayelerinde üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan genç bilim insanlarını, araştırmalarında ve kendi araştırma gruplarını geliştirmede desteklemek ve ülkemizdeki genç bilim insanlarını üstün başarılı araştırmalara özendirmek amacıyla her yıl ana alanlarda ödül vermektedir. Bunlar; Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Doğa Bilimleri’dir. Biz de Mühendislik Bilimleri alanında “Üstün Başarılı Bilim İnsanı Ödülü”nü almaya layık görüldük. Evet, bu güne kadar çok sayıda ödül aldık. Fakat bu ödül bizim için ayrı bir öneme sahip olup bizi çok heyecanlandırdı ve sevindirdi. Ülkemizin en köklü Üniversitelerinden birisi olan ve Araştırma Üniversitelerinden biri konumundaki  İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya böylesine önemli bir ödülü kazandırmış olmak ta ayrıca mutlu etti. Yapmış olduğumuz bütün çalışmalarda bizleri motive eden, samimi bir şekilde her türlü maddi-manevi desteklerini yanımızda hissettiğimiz başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nuri Aydın olmak üzere; Rektör Yardımcılarımıza, BAP/Teknokent/Proje ve Teknoloji Ofisi’nin değerli yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunmak isterim.

Ödül takdiminin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek önemli bir törenle yapılacak olması da, ödülü daha da anlamlı kılmakta ve bizleri onore etmektedir.-Genç meslektaşlarınıza ve öğrencilerimize neler önerirsiniz?

Bilimsel çalışmalar, Ar-Ge ve İnovasyon, bir bakış açısıdır, bir vizyondur. Kısa vadeli çıktılardan ziyade sabırla uzun yıllara dayalı, liyakat ve etik değerlere bağlı bir çalışma ekibi ile, samimi bir şekilde yürütülmesi gerekli uzun soluklu bir faaliyetler bütünüdür. Bu süreçlerde sadece kendi alanımız ile değil, başka alanlardaki (kimya, malzeme, tasarım, makine, tıp, eczacılık, fizik, gıda, bilgisayar-yazılım-IT vb.) bilim insanları ile de temas halinde olduk, ortak paydalarda buluşarak çok güzel çalışmaları büyük bir özveri ile gerçekleştiriyoruz.

Buna ilaveten, yaptığımız çalışmalar,  uzun vadeli bir vizyonla planlanıyoruz.  Özel sektör ile, bir sanayi kuruluşu ile ortaklaşa karar verilip yapılmalı. Yani Üniversitede üretilen bir bilgi mutlaka bir yaraya merhem olmalı. Harcanan emeğin toplumda bir karşılığı olmalı. Ziyaret ettiğimiz Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İsveç gibi gelişmiş ülkelerde resmi olarak bu şekilde uygulanma noktasındadır. Biz de Üniversitelerde bir araştırmayı planlarken sanayi ile temas kurup, onların ihtiyaçları tespit edilmeli, kısıtlar ve hedefler ortaya konmalı, bunlar kapsamına göre lisans kapsamına göre ise yüksek lisans ve doktora tezi olarak öğrenciler ile paylaşılmalıdır.

Hep birlikte işimizi aşkla yapıp güzel günleri, mutlu bir geleceği insanlık için birlikte inşa etmeliyiz. 


Haber: Hasan Yaman

Öne Çıkan Haberler

ISTEC - Nesnelerin İnterneti Ekosistemi Güvenlik Test ve Değerlendirme Merkezi Hizmete Girdi

Afetlere Hazırlık ve Müdahale Eğitim Tatbitakı Yapıldı

Incites Benchmarking&Analytics Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Orman Fakültesi'nde “Kamusal Yeşil Alanlarda Evrensel Peyzaj Tasarımı Çalıştayı” Gerçekleştirildi

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda "Kariyer Tüyoları Semineri" Düzenlendi

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Aşkın Balcı Çalışmalarıyla "Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü"ne Layık Görüldü