ISTEC - Nesnelerin İnterneti Ekosistemi Güvenlik Test ve Değerlendirme Merkezi Hizmete Girdi

Akıllı cihazların siber güvenlik testlerinin yapılması amacıyla İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da kurulan Nesnelerin İnterneti Ekosistemi Güvenlik Test ve Değerlendirme Merkezi (ISTEC) düzenlenen törenle açıldı.


İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle İstanbul Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ortaklığında, Arçelik'in ve Elektronik Cihaz İmalatçıları Derneği'nin (ECİD) iştirakleriyle Üniversitemizin Avcılar Yerleşkesinde bulunan Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan merkez hizmete girdi.


- "Akıllı cihazların kullanıcıya güvenle ulaşması sağlanacak"
Akıllı cihazların uçtan uca siber güvenlik test ve değerlendirme faaliyetlerinin yürütüleceği merkezde, Arçelik, Vestel, Procenne, Kobil gibi firmaların ürünleri son kullanıcıya güvenle ulaşması için test edilecek. 

Savunma Sanayi Başkanlığı, TRtest, TÜBİTAK BİLGEM gibi kamu kurumları ve özel firmalarla yapılan çözüm ortaklıkları ile ISTEC, dünya çapında bir merkez olma yolunda destekleniyor.

Düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan ISTEC Proje Yürütücüsü ve Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın, nesnelerin interneti ekosistemi ve akıllı teknolojilerin hayatın her alanında yeni ürün ve hizmetlerle aktif rol oynamaya başladığını söyledi. 


- "Gizlilik anlaşmaları çerçevesinde çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz"
Kısıtlı bellek, pil ve işlem gücü gibi kısıtlı kaynaklarla geliştirilen bu cihazların saldırganların birincil hedefi olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Aydın, dünyadaki birçok hükümetin siber güvenlik, e-mahremiyet, e-gizlilik, kişisel verilerin işlenmesi, saklanması ve paylaşılması konusunda yasal düzenlemeler hazırladıklarını ifade etti. 
Güvenlik ve gizlilik konusunda yaşanan ihlallerin medyaya hatta hayata yansımasıyla büyük bir endişe yarattığını ifade eden Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın, şunları aktardı: "Akıllı cihazlarda olası güvenlik riskleri konusunda üreticilerimiz tüm dünyada yeni kurallarla karşı karşıyadır. Nesnelerin interneti ekosistemi için ürün testlerini gerçekleştirebilen bir merkez kurduk. Merkezimizde lisans yüksek lisans ve doktora seviyesinde öğrencilerimizle birlikte gizlilik anlaşmaları çerçevesinde çalışmalarımızı titizlikle yürütmekteyiz."
ISTEC Proje Yürütücüsü ve Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın’nın konuşmasının ardından söz alan Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sertbaş ve TRtest Genel Müdürü Bülent Aktaş iştiraki oldukları proje ile ilgili bilgiler aktardılar.


- "Bilgi güvenliği noktasında önemli avantajlar sağlayacak"
TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ali Görçin ise yaklaşık 25 yıldır bilgi güvenliği konusunda öncelikli olarak askeri taraftan bir takım testler yürüttüklerini belirtti.

Merkezin açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Görçin, "Bilgi toplamak için çiplerin çok daha küçülerek farklı sistemlere girmesini sağlayan 'IoT' denilen bilgi toplama sistemleri, yapay zeka ve kuantum teknolojileriyle birlikte yeni bir çağa gireceğiz. Bu merkezin böyle bir çağa girerken kurulmuş olması bizler için bilgi güvenliği noktasında önemli bir takım avantajlar sağlayacak." değerlendirmesini yaptı. 


İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bilgin de, nesnelerin interneti ekosistemi ve siber güvenlik alanlarında gerek Ar-Ge gerekse de yetişmiş uzman personel açısından bir ihtiyaç olduğunu gördüklerini, bu ihtiyacı karşılamak amacıyla merkezi açtıklarını anlattı. 


İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, törendeki konuşmasında, siber güvenliğin bugünün meselesi haline geldiğini söyledi. Güvenliğin de güvenliğinden söz edilmeye başlandığına dikkati çeken Aydın, evlerde akıllı televizyonların, buzdolaplarının, fırınların, kendiliğinden çalışan klimaların ve uzaktan kumanda edilebilen birçok aygıt olduğunu, bu aygıtların insanların hayatını kontrol eder hale geldiğini aktardı. Prof. Dr. Aydın, Türkiye'de ilk Siber Güvenlik Anabilim Dalını kurduklarını belirterek, özel sektöre ve kamuya hizmet veren, teknoloji üreten ve geliştiren çalışmalar yaptıklarını anlattı. 


-‘’Türkiye'de siber güvenlik lisesinin açılması için çalışmalara başladık’’

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptıkları çalışma kapsamında düzenledikleri siber güvenlik yarışmasıyla lise ve ortaokul öğrencilerinin siber güvenliğe çok ilgili olduklarını gördüklerini ifade eden Prof. Dr. Aydın, "Türkiye'de siber güvenlik lisesinin açılması için çalışmalara başladık. İnşallah önümüzdeki dönemde siber güvenlik lisesinin gerek müfredatında gerekse öğrencilerin yetişmesinde üniversitemiz etkili olacaktır. Bu açılan merkezin de kamu ve özel kuruluşlara faydalı olmasını diliyorum." diye konuştu. 

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ali Görçin, Biznet Genel Müdürü Aret Kıllıoğlu ve Crypttech Genel Müdürü Alper Yılmaz ile merkezin çalışmalarına ilişkin iş birliği protokolü imzaladı.


Daha sonra ISTEC'in bulunduğu Mühendislik Fakültesi B Blok'a geçilerek, merkezin açılış kurdelesi kesildi. 

Öne Çıkan Haberler

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa 12. Tenis Turnuvası Kupa Töreni ile Sona Erdi

Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan, 2019 yılı “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”ne Layık Görüldü

ISTEC - Nesnelerin İnterneti Ekosistemi Güvenlik Test ve Değerlendirme Merkezi Hizmete Girdi

Afetlere Hazırlık ve Müdahale Eğitim Tatbitakı Yapıldı

Incites Benchmarking&Analytics Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Orman Fakültesi'nde “Kamusal Yeşil Alanlarda Evrensel Peyzaj Tasarımı Çalıştayı” Gerçekleştirildi