Error: undefined is not a constructor (evaluating 't.fotoGenislikim.includes("%")') https://service-cms.istanbulc.edu.tr/api/webclient/js?site=8FF2191E5F0343B5AA2F9BF774F93F5A:1:4359 invoke@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:20619:24 $controllerInit@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:26021:40 nodeLinkFn@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24959:44 compositeLinkFn@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24327:23 publicLinkFn@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24207:45 https://istanbulc.edu.tr/js/disabled-app-b74bf00075.min.js:1:30039 processQueue@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31751:30 https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31767:39 $eval@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33019:28 $digest@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:32835:36 $apply@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33127:31 done@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27448:53 completeRequest@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27646:15 requestLoaded@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27587:24 undefined https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:29418 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 2019-2020 öğretim yılına, geleceğin doktorlarının "Beyaz Önlük Giyme Töreni" ile başladı. 2019 YKS yerleştirme sonuçlarına göre, İngilizce Tıp Programına son yerleşen adayın Türkiye 313.'sü; Türkçe Tıp Programına son yerleşen adayın Türkiye 1708.'si olduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde birinci sınıf öğrencilerine beyaz önlükleri öğrenim hayatları süresince eğitim alacakları hocaları tarafından giydirildi.

30 Eylül Pazartesi günü Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda yapılan törene İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, İÜC Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhlis Cem Ar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.


2025 yılında sağlık ordusuna katılacak doktor adaylarının tıp eğitimlerine başlamalarının ve Cerrahpaşa ailesine katılımlarının kutlandığı etkinlikte, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İÜC öğrencilerinden oluşan müzik ve dans grupları sahne aldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Tıbbi Farmakoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Öner Süzer öğrencilerle aynı heyecanı taşıdığını belirterek, "Cerrahpaşa Tıp Fakültesi sizinle birlikte çok daha yükseklere çıkacak. Siz burada sadece iyi bir hekim, iyi bir ekip olmayı öğrenmekle kalmayacak, hayatı da birlikte öğreneceksiniz. Cerrahpaşa özgürlüktür; huzurlu akademik ortamdır ve bu sizinle daha da artacak." dedi.


Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhlis Cem Ar ise yaptığı konuşmada, "Tıp tarihinin bu topraklarda yazılmasında büyük payı olan, geçmişi büyük başarılarla dolu ve bir çok ilke imza atmış bir kuruma geldiniz. Esasında siz de tarih yazmaya geldiniz. Sizlerle çok daha güçlü ilerleyeceğimize, iyi işler başaracağımıza, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bakışları altında Türk milletine, insanlığa büyük değer katacağınıza, bizi hem ülkemizde hem ülke dışında çok iyi temsil edeceğinize, sadece iyi birer hekim olarak değil, iyi birer insan olarak yetişeceğinize inanıyoruz. Ailemize hoşgeldiniz." ifadelerini kullandı.


-"Cerrahpaşadaki kadar mesleğinin duayeni olmuş ustayı başka kurumlarda pek kolay bulamazsınız"

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, YKS'de en yüksek puanları alan ve Cerrahpaşa ailesine katılmayı tercih eden öğrencileri ve ailelerini tebrik ederek başladığı konuşmasında, 1827'de modern tıp eğitiminin başladığı Mektebi Tıbbiyei Adliyei Şahane'nin devamı iki fakülteden biri olan Cerrahpaşa Tıp fakültesinin sunduğu imkanlara ve köklü bir kurum olmasını sağlayan özelliklerine değindi.

Hekimlik mesleğinin bilim ile sanatın birlikte icra edildiği bir meslek olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, meslekten öte bir yaşam tarzı olan hekimliğin başka hiçbir meslekte olmadığı kadar usta çırak ilişkisi içerisinde kazanılabileceğinin altını çizdi.


Dekan M. Sait Gönen: Her biriniz “Bir insan acı duyarsa canlıdır. Başkasının acısını duyarsa insandır.” sözünde anlam bulduğu gibi, başkalarının dertleri ile dertlenmeyi ve onlara çare üretmeyi tıbbiyeye adım attıktan itibaren yani bugünden sonra daha fazla düşünmeye başlayacaksınız. Günümüzde bilgiye ulaşmak oldukça kolaylaştı, o bilgilere her yerde rahatça ulaşabilirsiniz. Ama Cerrahpaşa'daki kadar mesleğinin duayeni olmuş ustayı başka kurumlarda o kadar kolay bulamazsınız. Şu anda sizleri dolu dolu geçecek bu 6 yılda yarınlara hazırlayacak akademik kadromuzda 294 profesör, 65 doçent ve 15 doktor öğretim üyesi bulunmaktadır.


Cerrahpaşa Tıp fakültesi köklü tarihi, alt branşlarda uzmanlaşmış geniş akademik kadrosu, ülkemizin her bölgesinden ve yurt dışından gelen hastaların çeşitliliği ve sayısı, gelişmiş tanı ve tedavi imkanları sunması, iki dilde eğitim veren ve en yüksek puanlarla öğrenci alan 2 adet tıp programı, geniş uluslararası öğrenci değişim programı, klinik ilaç araştırmalarının yoğun olarak yapıldığı bir merkez olması, yetiştirdiği bilim insanlarının dünyanın her tarafında kendini kabul ettirmesi ile hem ülke içinde hemde yurt dışında markalaşan bir bilim yuvasıdır. Bu yuvada eğitim faaliyetleri, hastaların bakımı ve tedavisi ve bilimsel araştırmalar birlikte büyük bir özveri ve çabayla yürütülmektedir." şeklinde konuştu.

-"Beyaz Önlük Hekimlik Mesleği İçin Dürüstlüğün, Saflığın, Bilgeliğin, Asaletin Sembolüdür"

Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen sözlerine şöyle devam etti: "Bugün burada bir ömür boyu devam edecek olan hekimlik yolculuğunuzun ilk adımını atıyor oluşunuzun simgesi olan ‘beyaz önlük’ giyme törenini gerçekleştiriyoruz. Beyaz önlük hekimlik mesleği için dürüstlüğün, ahlaklı olmanın, sırdaş olmanın, aydınlığın, asaletin, saflığın, bilgeliğin, alçak gönüllü olmanın, sorumluluğun ve din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan tüm insanlara hizmet aşkının bir sembolüdür. Bu önlüğü bugün giydikten itibaren, tabi ki  kullanıldığı sürede kirlenebilir, ama önlüklerin temsil ettiği vicdani, ahlaki, insani değerlerin bırakın kirlenmesini, lekelenmesine dahi tahammülünüz olmayacak. Bu kutsal mesleğin ahlaki ve etik değerlerine yaşadığımız sürece hepimiz sahip çıkacağız. Bugün sizlere beyaz önlük giydirdiğimizde hissettiğimiz sevinci ve mutluluğu altıncı yılın sonunda edeceğiniz yeminle de bizlere ve ailelerinize yaşatmanız en büyük temennimizdir. Sizleri aramızda görmekten büyük bir memnuniyet duyuyor ve buraya gelirken göstermiş olduğunuz çok önemli başarıyı bir kez daha yürekten kutluyoruz. Bu azim ve çalışkanlığınızın tıp eğitiminiz boyunca devam etmesi için elimizden geleni yaparak, her zaman sizlerin yanında olacağımızı bilmenizi isteriz."


-"Cerrahpaşalı Olmak Üzerinize Ayrı Bir Güven ve Sorumluluk Yükler"

Kendisi de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın programda yaptığı konuşmaya 'Üniversite yönetimi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi olarak üzerimizde ağır bir yük var' sözleriyle başladı. Rektör Nuri Aydın: "Dile kolay Türkiye 313.sü diyoruz. Fakültemizin İngilizce Tıp Bölümü'ne son yerleşen öğrencimizin YKS'de yaptığı sıralama bu. Aynı şekilde Türkçe Tıp Programımıza son yerleşen öğrencimiz, Türkiye 1708.'si. Muhteşem bir başarıdır bu. Üzerimizdeki ağır yükün sebebi sizin kadar iyi ve başarılı öğrencileri en iyi şekilde yetiştirebilmenin ağırlığıdır. Bu sorumluluğun bilincinde olan akademik kadroya ve güce sahip olan bir kurum olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz." dedi.


Cerrahpaşalı olmanın hem öğrenciye hem akademisyene ayrı bir sorumluluk yüklediğini ve güç verdiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın "Buraya kadar gösterdiğiniz başarılardan sonra rahatlıkla söyleyebilirim ki, üzerinizdeki bu yükü taşıyabileceğinize inancım sonsuz. Tüm hocalarımızın her daim motive biçimde daha iyiye ulaşmanız için ellerinden gelen gayreti sarfedeceklerini temin ederim.  Şu an aramızda bulunan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. Bugün de evladı Cerrahpaşa Tıp Fakültemizde eğitimine başlıyor. Dekanımız ve tüm yönetimimiz fakültemizin mezunlarıdır. Demek istediğim şu ki, ileride yönetim kadrolarında iyi yerlere gelmenize yardımcı olacak bir kurumda eğitime başlıyorsunuz. Bu bilinç içerisinde vicdani olarak rahat hareket edeceğiniz, hastalara saygılı hasta ile iletişimi iyi olan bir hekimlik pratiğini öğrenmeniz bizim için esastır. Zor bir eğitim süreci olacak. Binalarımızı yenilemeye çalışıyor oluşumuzdan ve bazı binalarımızı daha güvenli binalara taşımış olduğumuzdan dolayı bazı kısıtlılıklarla karşılaşacağınız zamanlar olacak. Sürecin en iyi ve hızlı şekilde ilerlemesi ve sonuçlanması için ve sizlerin en kaliteli eğitimi en uygun şartlarda almanızı sağlamak için elimizden geleni yapacağız." diyerek sözlerini sonlandırdı.


Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne derece ile yerleşen öğrencilere önlüklerini giydirdi. Ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Mustafa Sait Gönen ve Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin, doktor adaylarına önlüklerini giydirmelerinin ardından tören sona erdi.


Haber-Fotoğraf: Suzan Çiçek


Öne Çıkan Haberler

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile İkili İşbirliği Protokolü İmzalandı

TEKNOFEST'te İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'ya Bir Ödül Daha

Mühendislik Fakültesi Öğrencilerinden Oluşan OTOBİL Takımı'ndan TEKNOFEST'te Büyük Başarı

TÜBİTAK Efficiency Challenge (EC) Yarışlarında Mühendislik Fakültesi OTOBİL Takımı Finalde

2019-2023 Stratejik Plan Hazırlıkları Kapsamında Dış Paydaş Analizi Çalıştayı Gerçekleştirildi

Asfendiyarov Kazak Ulusal Tıp Üniversitesi ile İşbirliği Protokolü İmzalandı