Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 192. Dönem Mezuniyet Töreni Coşku İçinde Gerçekleşti

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa,  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 2018-2019 öğretim yılı 192. dönem mezuniyet töreni İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.  2013 yılından bu yana Türkçe ve İngilizce Tıp Programlarında öğrenim gören mezunlar, coşkulu bir törenin ardından keplerini havaya fırlatarak öğrenci olarak girdikleri salondan doktor olarak ayrıldılar.

11 Haziran'da gerçekleşen ve sunuculuğunu tiyatro sanatçısı Tülay Günal’ın üstlendiği törene İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol İnce ve Prof. Dr. Mehmet Bilgin’in yanı sıra; Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, öğretim üyeleri  ve öğrenci aileleri katıldı.  Törende ayrıca Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip,  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu, Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Salih Murat Akkın da davetliler arasında yerlerini aldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen’in açılış konuşmasıyla devam etti.

-“Başkalarının Derdi İle Dertlenmeyi Benimseyerek Mesleğinizi İcra Etmelisiniz”

Prof. Dr. M. Sait Gönen sözlerine, Türkiye’nin tıp alanında en köklü, en güzide kurumundan başarıyla mezun oldukları için çiçeği burnunda doktorları ve onlara destek veren, yanlarında olan, bu başarıya katkıda bulunan hocalarını ve ailelerini tebrik ederek başladı.

Prof. Dr. Gönen; “Şundan eminiz ki bu köklü kurumdan, içinde yaşadığınız topluma ve insanlığa sağlık alanında en iyi hizmeti sunabilecek yeterliliğe sahip, mesleğimizin inceliklerini öğrenerek mezun oluyorsunuz. Her biriniz Tolstoy’un “Bir insan acı duyarsa canlıdır. Başkasının acısını duyarsa insandır.” sözünde anlam bulduğu gibi, başkalarının dertleri ile dertlenmeyi ve onlara çare üretmeyi benimseyerek mesleğinizi icra edeceksiniz. Siz de iyi biliyorsunuz ki hekimlik meslek olmanın çok ötesinde bir yaşam tarzıdır. Eminim bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarılarınızın yanında toplumun ve insanlığın sağlığına olan katkılarınızı da sürdüreceksiniz.” dedi.


-“Sizin Başarınız Cerrahpaşa’nın Haklı Gururu Olacak”

Ayrılıklarda hüznün kaçınılmaz olduğunu ancak bu durumun bir Cerrahpaşa mezunu için tam anlamıyla gerçekleşmeyeceğini belirten Prof. Dr. Gönen, sözlerine şöyle devam etti: “Cerrahpaşa mezunu kilometrelerce uzakta da olsa, aradan yıllar da geçse Cerrahpaşalıdır ve fakültesiyle ayrılmaz bir bütün haline gelmiştir. Bundan böyle Cerrahpaşa’nın derdi sizin derdiniz, başarıları sizin onurunuz olacak. Tıpkı sizlerin başarılarının, Cerrahpaşa’nın haklı gururu olacağı gibi. Mesleğe adım attığınız andan itibaren size Cerrahpaşalı diyecekler. Hastalar kendilerini bir de sizin muayene etmenizi isteyecekler. Bazen aynı ortamda çalıştığınız meslektaşlarınız bile hastalarını bir de sizin değerlendirmenizi rica edecekler. Çünkü onlar da sizin bilgi ve tecrübenize daha fazla güvenecekleri için sözünüzü iki kere dinleyecekler. Kısa zamanda fark edeceksiniz ki içinde yaşadığınız toplumda bir kanaat önderi olarak, problem çözmek doğanız haline gelecek; kriz yönetmek sizin için sıradanlık kazanacak. Öyle ki, problem kalmadığında sorularınızla yeni problemler keşfedip, yeni ufuklar açacaksınız. Hepinizi tek tek tebrik ediyorum. Grigory Petrov’un ‘Beyaz Zambaklar Ülkesinde’ tariflediği güzellikler gibi yurdumuzun her bölgesine hatta bir kısmı yurt dışına gidecek ve Cerrahpaşa’yı temsil edecek beyaz karanfillerimizi sevgiyle selamlıyorum. Yolunuz bahtınız açık olsun.” diyerek sözlerini sonlandırdı.


-“Cerrahpaşa Köklü Bir Kurum ve Yükseköğretimde Markadır”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın da mezuniyet töreninde mezunlara hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin bulunduğu semtin adını almış olduğu bilgisinin yanlış olduğunu belirterek,  ‘Tıp fakültemizin adı, 1500’lerde yaşayan, sadrazamlığa kadar yükselmiş bir saray cerrahı olan Cerrah Mehmet Paşa’dan gelmektedir’ dedi. Cerrahpaşa’nın çok köklü ve yükseköğretimde marka bir kurum olduğunu belirten Prof. Dr. Nuri Aydın, 2018 yılında gerçekleşen üniversitelerin bölünme olayı ile birlikte Cerrahpaşa isminin bir fakülte adından bir üniversite ismine dönüşmüş olmasının ayrı bir önemi ve olumlu getirileri olacağının altını çizdi.  

Prof. Dr. Nuri Aydın, “Rektörünüz, Dekanınız, 2 dekan yardımcınız Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu. Üniversite tarihinde ilk kez gerçekleşen bu durumu, kurumda yapacağımız işlerin ve size verdiğimiz kıymetin de önemini pekiştiren bir ayrıntı olarak görmelisiniz.


-“Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kuruluş Tarihi 1827 Güncellendi”

Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, bu yıl Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin kuruluş yılı değişiklik yaptıklarını belirterek: “Fakültemizin logosunda kuruluş yılı olarak 1967 yazıyordu. Ancak 1930 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk fakültemizi ziyaret etmiştir. O dönemin gazete küpürlerini çıkarttırarak daha önceki akademik kurulda hocalarımıza da gösterdim. Bizzat Atatürk’ün dilinden Cerrahpaşa’nın önemi ile ilgili cümleleri var. Kanıtları derleyip sunmamızın sonucunda fakültemizin kuruluş yılı 1827 olarak yeniden düzenlendi.” dedi.

-“Siz 2 Milyon Kişi Arasından Başarı Sıralamasında İlk 2000’e Yükselen Pırlantalarsınız”

Öğrencilerin öğrenimleri süresince çeşitli sıkıntılarla karşılaşmış olabileceklerini vurgulayan Prof. Dr. Nuri Aydın şu ifadeleri kullandı: “Öğrenim hayatınız boyunca bazen yapmak zorunda olmadığınız işlerle uğraşmış olabilirsiniz. Tüm yönetici hocalarımızla birlikte gereken çabayı göstererek, sizlere daha iyi imkanların sunulması için çalışıyoruz. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da öğrenim gören diğer bütün öğrencilerimiz ve mezunlarımız gibi sizler de bizim için çok kıymetlisiniz, bizim pırlantalarımızsınız. Türkiye’de İngilizce Tıp bölümü ilk 400, Türkçe Tıp bölümü ilk 2000 başarı sıralamasından öğrenci alan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni, 2 milyon kişinin arasından kazanabilmiş kıymetli pırlantalarsınız.”


-“Cerrahpaşa Yerleşkesinde Yeni Yapılanma Sürecinde Eğitim ve Hasta Hizmetleri Aksamayacak”

Konuşmasında Cerrahpaşa Yerleşkesi’nin yeniden yapılanma sürecine de değinen Rektör Prof. Dr. Aydın, bu sürecin bir takım sıkıntıları beraberinde getireceğini, bu sıkıntılara karşı hazırlıklı ve sabırlı olunması gerektiğini, ancak eğitim ve hasta hizmetlerinin hiçbir şekilde aksamayacağını vurguladı. Bu konuda asla taviz verilmeyeceğinin altını çizen Prof. Dr. Aydın, tüm Cerrahpaşa ekibinin gayretli çalışmaları sonucunda olması gerekenden daha az sancılı bir süreç geçirilmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını dile getirdi.


Hekimlik mesleğinin bir sanat olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Ben bu sanatı çok iyi icra edeceğinize inanıyorum. Burada bunun ahlakını öğrendiniz. Hasta ile nasıl iletişim kurulur, bunu öğrendiniz. Ama unutmamanız gereken konu vicdanınız. Hastalarınıza yaklaşırken şefkatli olmalısınız, vicdanınızla hareket etmelisiniz.  Bu bir hekimin meslek yaşantısında unutmaması gereken en önemli unsurdur. Bu konuda sizlere inanıyor ve güveniyorum. Hepinizi bir kez daha tebrik ediyor ve bir meslektaşınız olarak, bundan sonraki meslek hayatınızda sonsuz başarılar diliyorum.”

Yaşanan Coşku Görülmeye Değerdi

Konuşmaların ardından diploma törenine geçildi. Türkçe Tıp Programı dönem birincisi Dr. Ferhan Bulut ve İngilizce Tıp Programı dönem birincisi Dr. Ersin Yavuz’a diploma ve plaketleri Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın tarafından takdim edildi.


Türkçe Tıp Programı dönem ikincisi Dr. Mertcan Erdoğan ve İngilizce Tıp Programı dönem ikincisi Dr. Muhammed Yusuf Afacan’a, diploma ve plaketlerini Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen takdim etti.


Törende Program üçüncüleri Dr.Selver  Yaylamaz ve Dr.Yavuz  Erkam Kesgin’e ise diplomaları Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. A. Büge Öz  ve Prof. Dr. Öner Süzer tarafından takdim edildi.


Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin mezunlara diplomalarını takdimleriyle devam eden tören Cerrahpaşa Andı’nın okunması  ve Hipokrat Yemininin ardından, kep atma töreni ile sona erdi. Kep atma töreni sırasında salonda bulunan mezunlar ve ailelerinin yaşadığı gurur ve coşku görülmeye değerdi. Haber-Fotoğraf: Hasan Yaman, Suzan Çiçek, Ceylan Çakmak


Öne Çıkan Haberler

“International Workshop on Particulate Matter, Black Carbon and the Effects on Climate Change” Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ela Tarakcı'nın Projesine TÜBİTAK BiGG Tekno Girişim Desteği

16. "Cerrahpaşa Plastik Cerrahi Günleri" Gerçekleştirildi

Elsevier Yazar Çalıştayı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Gerçekleştirildi

Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi "YouRNI Projesi" Kapanış Konferansına Ev Sahipliği Yaptı

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 2018-2019 Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi