Error: undefined is not a constructor (evaluating 't.fotoGenislikim.includes("%")') https://service-cms.istanbulc.edu.tr/api/webclient/js?site=8FF2191E5F0343B5AA2F9BF774F93F5A:1:4359 invoke@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:20619:24 $controllerInit@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:26021:40 nodeLinkFn@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24959:44 compositeLinkFn@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24327:23 publicLinkFn@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24207:45 https://istanbulc.edu.tr/js/disabled-app-b74bf00075.min.js:1:30039 processQueue@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31751:30 https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31767:39 $eval@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33019:28 $digest@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:32835:36 $apply@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33127:31 done@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27448:53 completeRequest@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27646:15 requestLoaded@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27587:24 undefined https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:29418 Büyük Taşınma Başladı

Büyük Taşınma Başladı

26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen depremde binaları hasar gören veya risk olduğu tespit edilen binalarda taşınma işlemleri başladı. Taşınma süreci İstanbul’da bir yükseköğretim kurumunda aynı anda yapılan en büyük taşınma işlemi olma özelliğini taşıyor.

İstanbul Valiliği’nin görevlendirdiği yetkililer ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerince yapılan incelemeler sonucunda, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın bazı fakülte binalarına az hasarlı raporu verildiği, Üniversitemiz tarafından yapılan basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştu. Bu açıklamada, öğrenciler ve çalışanların güvenliği için alınacak önlemler dahilinde; bazı fakülte ve birimlerin, geçici süreyle güvenli binalarda sağlıklı şekilde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmelerine karar verildiği belirtildi. 


İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Rektörlüğü tarafından alınan önlemler ve bu bağlamda yapılan çalışmalar şu şekilde:

- Avcılardaki Veteriner Fakültesi’nin durumu

Alınan Senato kararı gereğince; İstanbul’daki tek Veteriner Fakültesi olma özelliğini taşıyan İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nin temel bilimler ve preklinik bilimler bölümleri, yeni binaları yapılıncaya kadar Avcılar Yerleşkesi’nden Büyükçekmece Yerleşkesi’ne taşınma işlemleri başladı. Buna göre, 135 öğretim elemanı ve yaklaşık 1100 öğrencisi bulunan Veteriner Fakültesi’nin Klinik Bilimleri hariç diğer birimleri Büyükçekmece Yerleşkesi’ne taşınacak. Taşınma nedeniyle 2 Ekim 2019 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetleri geçici bir süre için durdurulan Fakültede 22 Ekim 2019 tarihi itibariyle eğitim-öğretim faaliyetlerine Büyükçekmece Yerleşkesi’nde devam edilecek.


- Avcılar’daki Hayvan Hastanesi

Veteriner Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren ve geçici süreliğine faaliyetleri durdurulan Hayvan Hastanesi’nde, yapının değerlendirilmesi amacıyla karot alma işlemleri devam etmekte olup, hastane ile ilgili karar incelemenin sonunda sonucuna göre verilecek. Bu süre zarfında acil hayvan hastalarının tedavi hizmetlerinin başlayabilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Bakırköy’de Bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi Büyükçekmece’ye taşınıyor

Bakırköy Yerleşkesi’nden Büyükçekmece Yerleşkesi’ne taşınmasına karar verilen ve 80 öğretim elemanı ile yaklaşık 3000 öğrencisi bulunan diğer Fakülte de Sağlık Bilimleri Fakültesi olup taşınma işlemleri başlatılmıştır. Fakültede de taşınma nedeniyle ara verilen eğitim-öğretim faaliyetlerine 22 Ekim 2019 tarihi itibariyle Büyükçekmece Yerleşkesi’nde devam edilecek. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin araştırma odaklı bazı birimleri Bakırköy Yerleşkesi’nde risksiz binalarda faaliyetlerine devam edecektir.


- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Taşınmıyor

Çalışanlarının ve öğrencilerinin güvenliğini ön plana alan bu kararlar dahilinde İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde mevcut hizmetlere eksiksiz devam ediliyor. Bu kapsamda sadece Çocuk Hastalıkları Birimi (Çocuk Acil ve Çocuk Klinikleri) yeni yerinde hizmetlerine devam edecek olup, taşınma işlemleri başladı. Birimin 15 gün içerisinde Cerrahpaşa Yerleşkesi’ndeki yeni binasına taşınma sürecinin tamamlanması planlanıyor. Bu kapsamda Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği de en kısa zamanda yeni binasına taşınacak. Fakülte yerinde dönüşüm projesi kapsamında Cerrahpaşa Yerleşkesinde hizmet vermeye devam edecektir.


- Mühendislik Fakültesi’ndeki Taşınma Süreci

400 civarında öğretim elemanı ve 10 bin civarında lisans ve lisans üstü öğrencisiyle, Türkiye’nin tek çatı altındaki en büyük Mühendislik fakültelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Mühendislik Fakültesi’nin iki bloktan oluşan yeni binaları dışında kalan birimlerinin bir kısmı Avcılar Yerleşkesi içerisindeki yeni binalara ve bir kısmı da Büyükçekmece Yerleşkesine taşınacak. Mühendislik Fakültesi’nin taşınma sürecinde eğitim öğretim faaliyetlerinde aksama yaşanmayacak. Taşınacak birimlerin planlaması yapılmış olup, daha sonra Rektörlükçe ilan edilecektir.


- Avcılar Öğrenci Yurtları Tahliye Edildi

Yapılan incelemeler sonucunda Rektörlükçe tahliyesine karar verilen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Öğrenci Yurtlarının tahliye işlemleri de 6 Ekim 2019 tarihi itibariyle tamamlandı. Bu nedenle Büyükçekmece Yerleşkesi içerisindeki yurt kapasitesi artırıldı.

-Büyükçekmece Yerleşkesi'nin Kapasite Artışı

Yaklaşık 1 yıl önce 6000 öğrencinin eğitim gördüğü Büyükçekmece Yerleşkesi, yeni öğretim yılı öncesi Beyazıt Yerleşkesinde bulunan Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nin de yerleşkeye taşınmasından sonra daha da aktif hale gelmişti.  Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü, Veteriner Fakültesi’nin bazı birimleri ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin de taşınması sonrasında Büyükçekmece Yerleşkesindeki toplam öğrenci sayısı yaklaşık 16 bini bulacak. Ayrıca binin üzerinde akademik ve idari personel de yerleşkede çalışacak. Yerleşke içerisinde şu anda fotokopi merkezi, kafeler ve kargo istasyonu bulunmakta. Yakın gelecekte kafeterya sayısının Rektörlükçe artırılması, kuaför ve market açılması da öngörülmektedir.  Yerleşke içerisinde kütüphane, kız öğrenci yurtları, spor sahaları ve kongre ve kültür merkezi bulunmaktadır. En kısa zamanda da kreşin hizmete açılması planlanmaktadır.


Yerleşkedeki öğrenci sayısının artışı nedeniyle, ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklara yönelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT Genel Müdürlüğü ve Büyükçekmece Belediyesi nezdinde Rektörlükçe girişimlerde bulunulmuş; yetkililerin konuyla ilgili çalışmaları devam etmektedir. Ulaşımda yaşanan aksaklıkların da en kısa zamanda çözülebilmesi için gereken çaba ve girişimler sürdürülmektedir.
Öne Çıkan Haberler

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile İkili İşbirliği Protokolü İmzalandı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi

TEKNOFEST'te İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'ya Bir Ödül Daha

Mühendislik Fakültesi Öğrencilerinden Oluşan OTOBİL Takımı'ndan TEKNOFEST'te Büyük Başarı

TÜBİTAK Efficiency Challenge (EC) Yarışlarında Mühendislik Fakültesi OTOBİL Takımı Finalde

2019-2023 Stratejik Plan Hazırlıkları Kapsamında Dış Paydaş Analizi Çalıştayı Gerçekleştirildi