2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa 2019-2020 öğretim yılı Akademik Açılış Töreni, 6 Kasım Çarşamba günü Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yoğun katılım ile gerçekleşti.

Törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın'ın yanı sıra, Rektör Yardımcıları, öğretim üyeleri, üniversite idari personeli ve öğrenciler katıldı. 


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğrenci Kulübü mini bir konser verdi.


Müzik dinletisinin ardından kürsüye çıkan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Hebun Toker İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğrencileri adına konuşma yaptı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ailesinin fertleri olmaktan dolayı gurur duyduklarını belirten Hebun Toker İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğrencisi olmanın önemine vurgu yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa akademik başarıları, önemli bilimsel çalışmaları, çağdaş eğitim-öğretim anlayışı, alanında saygın akademisyenleri ve azimli, çalışkan öğrencileriyle dünya çapında önde gelen üniversitelerden biri olup ülkemize binlerce nitelikli ve başarılı uzman kazandırmış ve kazandırmaya devam eden büyük bir yüksek öğretim kurumudur. Üniversitemiz kuruluşu itibariyle her ne kadar yeni olsa da kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Bilimsel anlamda ülkemizi dünyada mevcut bulunduğu konumdan daha ileriye götürecek kapasiteye sahip olan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, kendini bilime adayan akademisyenleri, öğrencileriyle güçlü ve dinamik yapılanmasıyla çalışmalarını sürdürecektir. Ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir.” sözünü ilke edinmiş olan Cerrahpaşa bilim yolunda emin adımlarla yürümeye devam edecektir.”


-“Geleceğe Öncülük Eden Araştırmaların Merkezi Olmayı Hedefliyoruz”

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Araştırma Görevlileri adına konuşan Mühendislik Fakültesi Arş. Gör. Sibel Çelik ise konuşmasında: “İstanbul Üniversitesi çatısı altındaki bütün bilgi birikimin yeni bir kuruluş ile devam ettirilmesi, üniversitemizi sağlam temeller üzerine oturan dinamik bir kurum haline getirmiştir. Yeniliğin verdiği enerji ve temellerimizden gelen tecrübe ile birlikte, geleceğe göz kırpan, geleceğe öncülük eden araştırmaların merkezi olmayı hedefliyoruz. Üniversitemizin; erdemi ön planda tutan, küresel dünyanın ticari baskısına karşı akademik duruşunu koruyabilen ve doğduğu topraklara katkı sunabilen bir bilim anlayışını benimsemesi, hem mezunlarına, hem de paydaşlarına bu anlayışı aktarabilmesi, sadece bilim dünyasına değil, insanlığa da faydalı olabilecek önemli adımlar atmamızı sağlayacaktır. Bizler, bilimsel bilgi birikimimizi kullanarak toplumumuzu önemli ölçüde etkileyen sorunların çözümüne yönelik çalışmalar üretmek ve edindiğimiz bilgileri toplumdaki bireyler ile paylaşmak için özel bir çaba içinde olmalıyız. Bu kapsamda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın sunduğu akademik, ekonomik, sosyal ve kültürel olanaklardan akılcı şekilde yararlanabilmeliyiz. Özellikle sağlık, mühendislik ve eğitim bilimleri alanlarında oldukça güçlü birimlere sahip olan üniversitemiz, bir yandan çok değerli mezunlar yetiştirirken bir yandan da evrensel bilime ve ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamaya var gücüyle devam edecektir.”


-“2019 yılı YKS sıralamasında ilk 1000’e giren öğrencilerden 140’ı üniversitemizi tercih etti”

Açılış Töreni, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın’ın konuşmasıyla devam etti.

Prof. Dr. Nuri Aydın konuşmasına başlarken üniversitelerin kendi içinde oluşturduğu çekirdek ile toplumun dönüşmesine ve teknolojik olarak gelişmesine imkân tanıyan önemli bir katalizör haline gelmiş olduğunu söyleyerek, “Üniversiteler, eğitim hayatlarına başladıktan bugüne pek çok değişim ve dönüşüm yaşamış olmasına rağmen özünde bir eğitim yuvası olma gerçeğini daima korumuştur. Gelişen teknolojiyle beraber toplumun yenilikçi dönüşümünde, ana figür olma yolunda ilerlemektedir.” dedi.

2019 yılı YKS sıralamasında ilk 1000’e giren öğrencilerden 140’ının İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’yı tercih ettiğine değinen Prof. Dr. Aydın “Bu yıl lisans ve ön lisans düzeyinde toplamda 9.219 yeni öğrenci üniversitemizde eğitime başlamıştır. Lisansüstü düzeyde ise geçen yıla göre %13’lük bir artış ile öğrenci sayımız 5.867’ye yükselmiştir. Üniversitemizin lisansüstü öğrencileri de dahil toplam öğrenci sayımız yaklaşık 38.000 olmuştur. Öte yandan uluslararasılaşmayı önemseyen üniversitemiz, bu yıl çok önemli bir değişikliğe giderek daha önce sadece İstanbul Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci (YÖS) sınavı ile yabancı öğrenci kabul ederken; artık dünyaca kabul gören tüm sınavları envanterine dahil ederek bunları da yabancı öğrenci kabulünde uygulamaya koymuştur. Bu sınavlar: SAT 1, ACT, ABITUR, French Baccalaureate, Austrian Matura, IB-GIB, GCEAL ve hatta Çin Halk Cumhuriyeti’nin GAOKAO sınavı da eklenmiştir.” diyerek konuşmasına devam etti.

-“İÜC Akademisyenlerinin Çalışmaları Toplum Yararına Olacak Şekilde İlerlemektedir”

Üniversite sanayi işbirliklerinin çoğaltılması ve efektif hale gelmesi yolunda yoğun çalışmalar yapıldığına vurgu yapan Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör ve Prof. Dr. Özlem Balcı Ekmekçi tarafından geliştirilen ve bebeklerin enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarının teşhis edilmesini sağlayacak olan akıllı bebek bezinin patentlenerek ticari bir işletmeye üretim hakkı verildiğini örnek olarak gösterdi. Rektör Aydın, bu ve benzeri ürünlerde İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın patent ortağı olarak pay sahibi olacağını belirterek, İÜC çatısı altındaki akademisyenlerin çalışmalarının sadece teorikte kalmayıp uygulamada da toplumun yararına olacak şekilde ilerlemesinin en önemli hedeflerinden biri olduğunun altını çizdi.

-“Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştirerek Veteriner Fakültesi’nde Üretilen Sütlerin Satışını Halka Açtık”

Üniversite-sanayi işbirliğinin perçinlenerek daha da kuvvetlenmesi yolunda atılan diğer adımlara değinen Prof. Dr. Aydın, bu çalışmalarda asıl amacın, sahip olunan mevcut imkanları geliştirmek ve fayda üretmek olduğunu belirterek “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Veteriner Fakültemizin bünyesinde kurulan tesislerde üretilen süt ve süt ürünlerinin satışı vatandaşlarımıza açılmıştır. Ayrıca Lisansüstü Eğitim Enstitüsü bünyesinde disiplinler arası Ambalaj Teknolojileri Yüksek Lisans Programını açtık. Yüksek Lisans programımızın bir diğer özelliği ise ambalaj sektör temsilcilerinin öğrencilerimize burs verecek olmasıdır. Sektör temsilcilerine teşekkür ediyor; bu tür faaliyetlerin çoğalmasını temenni ediyoruz.” dedi. 


-“Üniversitemiz YÖK tarafından 31 Mayıs 2018 tarihinde 11. Araştırma Üniversitesi olarak seçildi”

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın YÖK tarafından 31 Mayıs 2018 tarihinde 11. Araştırma üniversitesi olarak seçildiğini hatırlatan Prof. Dr. Nuri Aydın “Araştırma Üniversiteleri “Performans İzleme Endeksi” göstergelerinin sonuçlarına göre üniversitemiz listede bu yıl 12. Sıradan kendisine yer bulmuştur. Ortaya çıkan bu performans hiç şüphesiz değerli akademisyenlerimizin özverili çalışmaları ile olmuştur. Gösterdiğiniz gayret ve çaba için teşekkür ediyorum. Bu itibarla, Üniversitemizin 2020 yılından sonra da Araştırma Üniversitesi olarak süreçte yer alması ve Araştırma Üniversitelerine tahsis edilen özel imkânlardan faydalanmaya devam etmesi için gerekli hassasiyeti göstereceğine inancımız tamdır.” dedi.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğretim üyelerinin bilimsel faaliyetler sonucunda almış oldukları ödüllerden gururla bahseden Prof. Dr. Aydın, proje sahibi akademisyenleri tebrik ederek ödüle layık görülen çalışmaları konuklarla paylaştı: “Türkiye Bilimler Akademisi 2018 yılı Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ödülünü alan sayın Doç. Dr. Ela Tarakcı’ya; Uluslararası Onkoloji’de Kadın Liderler ve Mentor Ödülüne layık görülen Prof. Dr. Rejin Kebudi’ye; “Maden Sektörüne Emek ve Katkılarda Bulunan Akademisyen” ödülüne sahip olan sayın Prof. Dr. Atiye Tuğrul’a; TÜBİTAK 2244 Sanayi-Doktora Programı kapsamında desteklenen projelerden birinin yürütücüsü olan sayın Prof. Dr. İsmail Boz’a;  Erken Kariyer Metodojist ödülünü alan sayın Doç. Dr. Selda Seçginli’ye huzurlarınızda teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Öte yandan, üniversitemizce yürütülen iç ve dış kaynaklı projelerin toplam bütçesinin yüz milyon TL sınırına yaklaştığını büyük bir mutlulukla söylemek isterim. Ayrıca, 2019 yılı içerisinde başvuru sürecini başlattığımız patent sayısı 44 olup; 27 patentimiz tescillenmiştir.”


Rektör Nuri Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Mühendislik Fakültemizin Kimya Mühendisliği ve Maden Mühendisliği Bölümleri ile Orman Fakültemizin Orman Mühendisliği ve Orman Endüstri Mühendisliği Bölümleri akredite olarak MÜDEK ve EUR-ACE etiketine sahip durumdadır. Veteriner Fakültemiz ise Avrupa Veterinerler Birliği tarafından akredite edilmiştir. Ayrıca, Cerrahpaşa Tıp Fakültemizin, TEPDAD tarafından akreditasyon çalışmaları devam etmektedir. Bunun yanında, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde yer alan Uçak Teknolojisi Programı ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gerekli akreditasyonu alınmıştır. Gerek genel çerçevede gerekse akademik birimlerimizin özelindeki standart ve kalifikasyonun yaygınlaşması yolunda çabalarımız ise büyük bir gayretle devam edecektir.”

-“Biyoteknoloji ve Nanoteknoloji Enstitüsü, Büyükçekmece Yerleşkesinde Faalyetlerine Başlamıştır”

Prof. Dr. Nuri Aydın: “Moleküler biyoloji, biyokimya, genetik, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliği gibi pek çok farklı disiplini bünyesinde harmanlayarak tıptan tarıma, tarımdan ilaç üretim süreçlerine kadar pek çok konuda üretim gerçekleştiren biyoteknoloji ile madde ve malzemelerin moleküler düzeyde üretimini gerçekleştirerek fonksiyonel bir şekilde kullanılması konusunda faaliyet gösteren nanoteknolojiyi bünyesinde birleştiren Nanoteknoloji ve Bioteknoloji Enstitüsünün kuruluşu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Bu Enstitümüz ile Cerrahpaşa Tıp Fakültemiz ve Veteriner fakültemizin disiplinler arası çalışmalarını yürütebilmesi için Hayvan Deneyleri Etik Kurulu kurulmuş olup; hayvan deneylerinin gerçekleştirilmesi ile ilgili olarak Hayvan Deneyleri Laboratuvarımızın Üniversitemizin Büyükçekmece Yerleşkesinde kurulması ile ilgili çalışmalar da başlamıştır. Üniversitemiz bünyesinde yer alan akademik birimlerin köklü ve tarihi geçmişine sahip çıkmak adına, akademik birimlerimizde yürütülen eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların tarihsel derinliğini tespit etmek üzere yapılan çalışmalar sonucunda; Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıç tarihi olan 1827 Cerrahpaşa Tıp fakültemizin kuruluş tarihi olarak belirlenmiştir. İstiklal Marşı’mızın kıymetli yazarı Mehmet Akif Ersoy’un da eğitim gördüğü İstanbul’da hizmete giren Sivil Veteriner Okulu’nun kuruluş tarihi olan 1889 da Veteriner Fakültemizin kuruluş tarihi olarak logosunda yer almıştır.” ifadelerini kullandı. 


-“2019 yılında 93 üniversite Erasmus+ anlaşmaları imzalandı”

Rektör Nuri Aydın konuşmasına İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa tarafından imzalanan iş birliği ve protokollerden bahsederek devam etti: “TR-TEST Test ve Değerlendirme A. Ş. İle Türkiye’de üretilip yurt dışına çıkacak ya da yurt dışından Türkiye’ye gelen teknolojik cihazların “siber güvenlik” testlerinin ve etiketlendirilmelerinin yapılması faaliyetleri yürütülecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile ithalat amaçlı ülkemize gelerek gümrük bölgesinde bekleyen bitki koruma ürünleri ile teknik maddelerin, ithalat iznine esas kontroller kapsamında ağır metal analizleri üniversitemizce yapılacaktır. Ayrıca İngiltere’deki Aston Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Asfendiyarov Kazak Ulusal Tıp Üniversitesi ile ortak müfredat faaliyetleri; doktora düzeyinde öğrenci değişimi, ortak tez danışmanlıkları, ortak bilimsel yayın çalışma grupları oluşturulması ve diğer etkinliklerin gerçekleştirilmesi bağlamında iş birliği protokolleri imzalanmıştır. 2019 yılında 93 üniversite ile öğrenci ve akademisyen hareketliliğini esas alan Erasmus+ anlaşmaları imzalamıştır. Yapılan anlaşmalar sonucunda, üniversitemize 62 öğrenci kabul edilirken, Erasmus+ hareketliliğinden yararlanan öğrenci sayımız 357 olmuştur.”


-“Avcılar Yerleşkelerimizde Banka Şubesi, Kafeteryalar, Market ve Dijital Baskı Merkezi Açıldı”

Çalışanların ve öğrencilerin daha yaşanılır kampüslerde bulunmalarını sağlamak için gerçekleştirdikleri çalışmalara da değinen Prof. Dr. Aydın “Yerleşkelerimizdeki hayatı canlandırmak için; çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin faydalanabileceği banka şubesi, dijital baskı merkezi, kafeteryalar ve market faaliyete başlamıştır. Rektörlüğümüzün de bulunduğu Avcılar yerleşkemizin tüm çevre düzenlemesi ve ağaçların bakımı ilgili belediyelerin desteği ile gerçekleştirilmiştir. Üniversitemize vermiş oldukları katkıları için belediyelerimize, huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” dedi.

Prof. Dr. Nuri Aydın, İÜC öğrenci takımlarının kazandıkları şampiyonluklar hakkında bilgi vererek, dereceye girip madalya kazanan sporcu öğrencileri tebrik edip, yaşattıkları gurur ve sevinç dolayısıyla teşekkür etti. Ayrıca bu yıl gerçekleştirilen TEKNOFEST etkinliğinde Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından kurulan OTOBİL takımının, “Robotik Taksi Binek Otonom Araçları Yarışı” kategorisinde ikinci olarak İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa adına büyük bir başarıya imza attıklarından söz eden Rektör Aydın OTOBİL takımını kuran öğrencileri ve öğrencilere vermiş oldukları katkılardan dolayı fakülte yönetimini ve projede görevli akademisyenleri tebrik etti.

Prof. Dr. Aydın öğrencilere hitaben şöyle konuştu: “Geleceğimizin daha müreffeh ve ülkemizin daha yaşanılır bir ülke olması yolunda, toplumumuzun sizlere ihtiyacı oldukça fazladır. Ülkemizin geleceği olduğunuzun farkındalığı ile Ulu Önder Atatürk’ün “memleket için hakiki mefkûre ne ise onu görecek, hedefe yürüyeceksin” sözüyle bahsetmiş olduğu amaç yolunda sağlam adımlarla ilerlemeniz, üniversitemizin ve bizlerin en önemli görevlerinin başında gelmektedir.

Sizler, emeğin, malzemenin, enerjinin yoğun olduğu bir dünyanın yanında artık bilginin de yoğun olduğu bir dünyada yaşıyorsunuz.  Dünya vatandaşı olmanın bilinci ile bilgiye sahip olmanın önemini; bilginin yaptığımız işlerin verimliliğine katkısını bilerek kendinizi geliştirmelisiniz.” 

Son olarak meslektaşları ve çalışma arkadaşlarına seslenen Prof. Dr. Aydın “Sizlerin vermiş olduğu katkılar ve özverili çalışmalar ile üniversitemiz varlığını sürdürüyor. Sizlerin desteği ile daha ileriye gitmek en iyisini yapmak üzere yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Törenimize gelerek bizleri onurlandırdığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Hepinizin akademik yılının başarılı, mutlu ve sağlıklı geçmesini temenni ediyor ve sizleri en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

-“Böyle Bir Üniversitenin Rektörü, Hocası, Öğrencisi Olmak, İftihar Vesilesidir."

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya konuşmasına, İstanbul Üniversitesi’nden mezun olduğunu belirterek başladı. Yerlikaya, İstanbul Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın "aynı ulu çınarın dalı" olduğunu vurgulayarak, "İkisinin de kuruluş tarihi 1453'tür. İkisinin temelini de çağ açıp çağ kapatan, Fatih Sultan Mehmet Han atmıştır. Böyle bir üniversitenin rektörü, hocası, öğrencisi olmak, iftihar vesilesidir." diye konuştu.


-“Kamu İle Akademinin Ortak Aklını Toplumsal Faydaya Dönüştürmek İçin Çaba Göstermeliyiz”

Üniversitenin, "bilim ve sanatın yuvası", "gönlün ve zihnin, duygunun ve düşüncenin, aklın ve ruhun birlikte işlediği bir evren" olduğunu belirten Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Üniversiteler, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmamızda, istikbale emin adımlarla ilerlememizde, bir kutup yıldızı, yol gösterici rehberdir. Türkiye'ye, demokrasi, özgürlük, insan hakları, edebiyat, mukaddesat, tarih ve gerçek; keşif, icat, teknoloji, bilim ve inovasyon üniversitelerimizden, büyük İstanbul okulundan yayılmaktadır, yayılmaya devam edecektir. Tüm bu hususlarda daha çok iş birliği yapmalı, kamu ile akademinin ortak aklını toplumsal faydaya dönüştürmek için daha fazla çaba sarf etmeliyiz ki şehirlerin sultanı İstanbul'umuzda sizlerin destek ve ilgisini bekleyen pek çok konu var."


Vali Yerlikaya, İstanbul'un mimarisine, estetiğine, yeşiline, mavisine, sağlığına, ekonomisine, ticaretine, turizmine, huzur ve refahına katkı sağlayacak projeler üretmek gerektiğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu: "Üniversitelerimizin, öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin başarılarıyla daha çok gurur duymak istiyoruz. Tüm öğrenci ve akademik camiamıza, başarıyı ortaya çıkaracak olmazsa olmaz özgürlük ortamlarını sağlamak hepimizin görevidir. Bunu sağlar, hiyerarşinin önüne başarıyı, bürokrasinin önüne yaşam enerjisini, unvanın önüne çok çalışmayı koyabilirsek, bilim bizi birbirimize daha çok yakınlaştırır, sanat bizi daha çok birleştirirse ilk 100'de neden bizim de üniversitelerimiz olmasın?"

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya hediye takdiminde bulundu.  Program, geçtiğimiz öğretim yılı içerisinde İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın fakülte, enstitü ve yüksekokullarından emekli olan öğretim üyelerine “Teşekkür Belgesi” takdimi ile devam etti. Emekli öğretim üyelerine belge takdimi, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın tarafından yapıldı.  Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.Haber: Suzan Çiçek ​


 Rektör Prof.Dr. Nuri AYDIN'ın Açılış Konuşması metnine ulaşmak için tıklayınız.Öne Çıkan Haberler

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Gerçekleştirildi

Organ Nakli ve Organ Bağışı Sempozyumu Gerçekleşti

Spor Bilimleri Fakültesi'nden Lösemili Çocuklar Haftası İçin Farkındalık Etkinliği

Üniversitemiz Öğretim Üyelerinin Yürütücüsü Olduğu 7 Projeye TÜBİTAK ARDEB - 1001 Desteği

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Koyma Töreni Gerçekleştirildi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Binası Hizmet Vermeye Başladı