Error: null is not an object (evaluating 'o.Latitude') https://istanbulc.edu.tr/js/disabled-app-b74bf00075.min.js:2:3553 processQueue@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31751:30 https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31767:39 $eval@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33019:28 $digest@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:32835:36 $apply@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33127:31 done@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27448:53 completeRequest@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27646:15 requestLoaded@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27587:24 undefined https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:29418 Error: undefined is not a constructor (evaluating 't.fotoGenislikim.includes("%")') https://service-cms.istanbulc.edu.tr/api/webclient/js?site=8FF2191E5F0343B5AA2F9BF774F93F5A:1:3722 invoke@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:20619:24 $controllerInit@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:26021:40 nodeLinkFn@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24959:44 compositeLinkFn@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24327:23 publicLinkFn@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24207:45 https://istanbulc.edu.tr/js/disabled-app-b74bf00075.min.js:1:30039 processQueue@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31751:30 https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31767:39 $eval@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33019:28 $digest@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:32835:36 $apply@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33127:31 done@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27448:53 completeRequest@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27646:15 requestLoaded@https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27587:24 undefined https://istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:29418 "Öğrenciler Sordu, Rektör Yanıtladı"

"Öğrenciler Sordu, Rektör Yanıtladı"

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, üniversitenin resmi instagram hesabı @iucerrahpasa'da canlı olarak yayınlanan  "Öğrenciler Soruyor, Rektör Cevaplıyor" programında açıklamalarda bulundu.

28 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yeni mezunu Dr. Pelin Öztürk'ün üstlendiği programda; sosyal medya hesaplarından program öncesi ve canlı yayında gelen soruları 1 saatlik yayın süresince yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, üniversitenin ilerleyen dönemlerdeki projeleri hakkında da bilgiler verdi.

-“Yöneten Değil, Tüm Bileşenleriyle Birlikte Yöneten Bir Üniversite Hedefliyoruz”

Bundan sonraki dönemlerde de bu gibi programların devam edeceğini belirten Prof. Dr. Nuri Aydın, “Üniversitemizde öğrenim gören bütün öğrencilerimizin yaşadıkları sıkıntıları, zorlukları direkt olarak üniversite yönetimine aktarabilmeleri ve yönetim olarak da bizlerin yaşanan sıkıntılara kısa süre içerisinde çözüm bulabilmemiz adına bu tarz etkinlikleri önemli buluyorum. Yöneten değil, akademik ve idari personeliyle, öğrencileriyle birlikte yöneten bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum ve bu anlamda da bu tarz etkinlikleri değerli buluyorum.” dedi.

Üniversitenin uluslararası tanınırlığı için yoğun çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Nuri Aydın, “Üniversite bölündüğünde bizim en büyük hedeflerimizden biri, uluslararası tanınırlığı arttırmaktı. Geçmişte yapılan anlaşmaların çoğunu yeniledik. Yurtdışı üniversitelerle anlaşmalarımız yenilenmiş durumda. Hatta daha önceden anlaşmamız olmayan pek çok üniversite ile de ikili işbirliği anlaşmaları yaptık.  Hatta şu an bir İngiliz üniversite ile ikili diploma konusunda anlaşmaya varmak üzereyiz. Florence Nightingale Hemşirelik Fakültemiz önümüzdeki yıldan itibaren İngilizce bir programa geçecek; bununla ilgili çalışmalar da devam etmekte.” şeklinde konuştu.


Prof. Dr. Aydın üniversite bünyesindeki akademik birimlerin akreditasyon süreci ile ilgili gelen bir soruya verdiği yanıtta şunları söyledi; “Fakültelerimizde tüm programlarımız şu an için akredite değil. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin akreditasyonu geçen yıl yapıldı ve şu an inceleme döneminde. Bu nedenle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni akredite kabul edebiliriz.  Mühendislik Fakültesi’nde Kimya Mühendisliği ve Maden Mühendisliği; Orman Fakültesi’nde Orman Mühendisliği ve Orman Endüstri Mühendisliği bölümleri akreditasyon süreci tamamlandı. Yine aynı şekilde, Veteriner Fakültesi’nin akreditasyon süreci de tamamlanmış durumda. Daha birçok bölümümüz için biz akredite olmaları konusunda yönetim olarak destek veriyoruz. Bu konuda çalışmalar devam ediyor.”

Çift Anadal Programı (ÇAP) hakkında da bilgiler veren Rektör Aydın, öğrencilerin fakülte içerisinde çift diploma alma imkanı tanıyan çift anadal programından yararlanabildiklerini belirtti. Mühendislik Fakültesinde şu anda bu imkanın olduğunun altını çizen Prof. Dr. Nuri Aydın, ÇAP programı ile çift diploma alma imkanının tüm fakültelerde uygulanması için çalışmalar yapıldığını vurguladı.

-“Yerleşkelerimizin Sosyal İmkanlarının Zenginleşmesi Adına Çalışmalar Yapıyoruz”

Prof. Dr. Nuri Aydın, üniversite yerleşkelerinin sosyal ve kültürel imkanları hakkında gelen soruya şu şekilde yanıt verdi: “Üniversitemizin yerleşkelerinin sosyal imkanlar olarak zengin olduğunu söyleyemeyiz. Ama bu durumu tersine çevirip sosyal imkanlarımızı çok daha iyi seviyelere çıkarmak için ciddi çaba sarfediyoruz. Göreve geldiğimiz günden beri bir takım çalışmalar yaptık. Bunlardan bazıları, ihale yoluyla yerleşkelerimize bir kafeterya, bir market ve öğrencilerin fotokopi, baskı gibi ihtiyaçlarını yerleşke içerisinde karşılayabilecekleri bir fotokopi merkezi kuruluyor. Aynı zamanda Avcılar ve Cerrahpaşa Yerleşkelerimizde banka şubesi hizmet vermeye başladı. Öğrencilerin yerleşkede geçirdiği kaliteli zaman, aynı zamanda öğrencilerin üniversiteye aidiyetini de arttıran bir durum. Bunu sağlamak için de çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Veteriner Fakültemizin ve Veterinerlik Meslek Yüksekokulumuzun da Avcılar Yerleşkesinde olmasının da avantajıyla binicilik kurslarımız var, öğrencilerimiz burada binicilik dersi alabilirler. Ayrıca Avcılar Yerleşkesi göl kenarından olduğundan önümüzdeki yıl için,  Spor Bilimler Fakültemizle birlikte bir takım su sporları aktiviteleri düzenlemeyi hedefliyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl öğrencilerimiz için Bahar Şenliği düzenlemek de planlarımız arasında. ”

Öğrencilerin barınma olanaklarıyla ilgili üniversitenin yurt imkanı hakkında gelen sorularla ilgili olarak, üniversitenin yaklaşık 40 bin civarında öğrencisi olduğunu belirten Prof. Dr. Aydın; yurt kapasitesinin daha kısıtlı olduğunu belirtti. “Her Yerleşkemizde maalesef yurt imkanımız yok. En fazla yurt kapasite imkanlarımız Avcılar Yerleşkesinde bulunuyor, Cerrahpaşa Yerleşkesinde de yurt imkanımız mevcut, ayrıca Cerrahpaşa Yerleşkemize çok yakın bir noktada ise erkek öğrenci yurdu var. Yine Büyükçekmece Yerleşkemizde kız öğrencilerimize hizmet verecek yurdumuz hizmete alınıyor.” İfadelerini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, bir aday öğrenci tarafından sorulan Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi öğrenci değişim programlarına İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğrencilerinin katılıp katılamayacağı konusunda gelen bir soruya cevaben; Erasmus Farabi ve Mevlana öğrenci değişim programlarını hem uluslararasılaşma hem de ulusal  öğrenci değişimi anlamında önemsediklerini belirterek, bu programların üniversiteyi zenginleştiren programlar olması açısından önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Aydın konuşmasının devamında “Erasmus anlaşma sayısını artırma konusunda Uluslararası Akademik İlişkiler Birimimizle sürekli görüşme halindeyiz. Almanya, Polonya gibi ülkelerle çok sayıda anlaşmamız mevcut, ancak biz diğer ülkelerle de anlaşmalar yaparak Erasmus havuzumuzu zenginleştirmek amacındayız ve bu yönde çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.  

-“Araştırma Üniversitesi Olmamızın Avantajıyla Öğrenci Projelerine Destek Oranımız Yüksek”

Öğrenci projelerinin üniversite tarafından desteklenmesi hakkında gelen sorular karşısında açıklamalar yapan Prof. Dr. Nuri Aydın: “öğrenci projelerine açık bir üniversiteyiz. Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) birimimiz tarafından öğrenci projeleri kabul ediliyor ve destekleniyor. Aynı zamanda biz Türkiye’deki 11 Araştırma Üniversitesinden biriyiz. Araştırma üniversitesi olmanın avantajlarından biri de, başka kurumların da verdikleri burslarla öğrenci projelerine ek destekler sağlıyor olması. Örneğin TÜBİTAK verdiği burslarla öğrenci projelerini destekliyor.” Şeklinde konuştu.

-“Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin Yerinde Yenilenme Çalışmaları Devam Ediyor”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hakkında da gelen sorular karşısında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Nuri Aydın şu ifadeleri kullandı: “Cerrahpaşa Tıp Fakültemiz şu anda bizim üniversitemizin parlayan yıldızı konumunda. İngilizce Tıp Programımız Türkiye’de devlet üniversiteleri içerisinde en yüksek puanla öğrenci alan tıp fakültesi pozisyonunda. Geçen yıl son kaydolan öğrencimiz Türkiye 401.’si. Türkçe Tıp Programımıza ise son yerleşen öğrenci Türkiye 1933.’sü. Biz üniversite olarak Türkiye’nin en parlak beyinlerine layık olmaya çalışıyoruz. Yönetim olarak biz, elimizden geleni yapıyoruz ve bu konuda yoğun bir çaba sarfediyoruz.

Bilindiği gibi, Cerrahpaşa Tıp Fakültemizin kimi binaları yıpranmış binalardı. Bu bağlamda Cerrahpaşa Tıp Fakültemizde yerinde yapılanma projesi başladı. Bunun bir takım zorlukları oluyor ama bu bizim eğitim sürecimizi etkilemiyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültemiz nitelikli bir eğitim almak isteyen, başarılı ve dereceye giren öğrencilerin ilk tercihi olan köklü bir eğitim kurumu. Cerrahpaşa sadece üniversite giriş sınavında değil, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) gibi çok zorlu bir sınavda da oldukça başarılılar. TUS başarısı noktasında da öğrencilerimiz en iyisi konumunda bulunmakta. Son açıklanan TUS sonuçlarına göre fakültemizden 5 öğrenci ilk 10'da yerini aldı. Sınavda birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve sekizinci bizim öğrencilerimizdi. Beşinci olan öğrenci de, tıp eğitimini başka bir üniversitede tamamlamış olmasına rağmen, uzmanlık eğitimi için Cerrahpaşa’yı tercih etti. Yani TUS’ta ilk 10 içerisinde 6 öğrencimiz var diyebiliriz. Tüm bunlar bizim için birer gurur vesilesi. Ben hepsini ve onları yetiştiren akademik kadromuzu yönetimimizi tebrik ediyorum.“


-“Uluslararası Öğrenci Kabulünde Düzenlemeler Yaptık”

Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın gelen soru üzerine, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da öğrenim gören 1800 dolayında uluslararası öğrenci olduğunu belirterek; “Bunların içerisinde Mühendislik Fakültemizde öğrenim görenler var, Cerrahpaşa Tıp Fakültemizde öğrenim görenler var, Lisansüstü eğitim yapanlar var. Bu yıl yabancı öğrenci kabulünde radikal bir değişikliğe gittik. Daha önce yalnızca, İstanbul Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı (İÜYÖS) ile öğrenci kabul ediyorduk. Artık önümüzdeki yıldan itibaren dünyada tanınmış tüm sınavları kabul edeceğiz. SAT-Scholastic Aptitude Test (SAT 1), American College Testing (ACT), ABITUR/Germany, French Baccalaureate, Austrian Matura, International  Baccalaureate(IB), GCEAL  ve hatta Çin Halk Cumhuriyeti’nin GAOKAO sınavı bile bu bağlamda yabancı öğrenci kabulünde geçerli sayılacak. Dünyanın her yerinden öğrenciyi biz üniversitemizde görmek istiyoruz. Çünkü kaliteli uluslararası öğrencilerin üniversitemize gelmesi, uluslararası endekslerde yükselmemizi sağlayacak. Ayrıca bu öğrenciler öğrenimlerini tamamlayarak ülkelerine döndüklerinde bizim ülkemizin de gönüllü elçileri oluyorlar. Dolayısıyla yabancı öğrenci sayımızı daha da arttırmamız gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

-“Üniversite-Sanayi İşbirliği Oldukça Önem Verdiğimiz Bir Konu”

Öğrencilerin üniversite-sanayi işbirliğinde çalışma imkanına sahip olup olmadıkları konusunda gelen bir soruya karşılık olarak “Üniversite-Sanayi işbirliği en önem verdiğimiz konulardan birisi” cevabını veren Rektör Prof. Dr. Aydın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Avcılar Yerleşkemizde bir ‘Teknokent’imiz var. Ayrıca ‘Sağlık Teknokenti’ konusunda da bir takım çalışmalar içerisindeyiz. Cerrahpaşa sağlıkta bir marka. Sağlıkla ilgili Cerrahpaşa Tıp Fakültemizin yanı sıra Florence Nightingale Hemşirelik Fakültemiz, Sağlık Bilimleri Fakültemiz, Veteriner Fakültemiz birçok akademik birimimiz var. Ayrıca Veteriner Fakültemiz için bir parantez açmalıyım. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültemiz şu an İstanbul’daki tek Veteriner Fakültesi. Veteriner Fakültesi Hastanemiz, MR, tomografi, yataklı servisi olan tam donanımlı şekilde hizmet veren bir hastane. Bu bağlamda bizim sağlık teknokenti çalışmalarımız devam ediyor ve hızla ilerliyoruz.” şeklinde konuştu.

-“Büyükçekmece Yerleşkemiz Yürüttüğümüz Çalışmalarla Geleceğin Parlayan Yıldızı Olacak”

Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nin Beyazıt Yerleşkesinden Büyükçekmece Yerleşkesi’ne taşınması ve Büyükçekmece Yerleşkesine ulaşım imkanları ve sosyal imkanlarla ilgili gelen soruları da cevaplayan Rektör Aydın, şunları kaydetti: “Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'ni, Beyazıt'tan Büyükçekmece'ye taşıdık. Şöyle ki, üniversitenin bölünme yasası içerisinde Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nin fakültenin bize devredildiği, ancak binaların da İstanbul Üniversitesi'nde kalacağı şeklinde bir kanun maddesi mevcut. Biz sonuçta kanunda yazanı uygulamak durumundaydık ve İstanbul Üniversitesi de bir Mimarlık Fakültesi açacağı için onu başka bir alana taşımamız gerekliliği doğdu.

Bu noktada, daha önce kapatılan bir üniversitenin alanı İstanbul Üniversitesi'ne tahsis edilmişti. Bu alan Büyükçekmece'deydi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuz yaklaşık 8000 öğrencisi ile birlikte iki yıldır burada eğitim veriyor. Bu alan, daha önce özel bir üniversiteydi. Burası yaklaşık 20 yıldır üniversite olarak kullanılan bir alan. Biz daha önce üniversite olmayan bir yere bir üniversiteyi taşımış olmadık. Genelde şöyle bir algı var, yani şehrin merkezine göre uzak, ama o bölgede yaşayan bir nüfus var. Yani orayı İstanbul'un ayrı bir noktası gibi lanse edilmesi, ifade edilmesi doğru değil. Ulaşımında bir takım daha zorluklar var, merkezden ulaşım anlamında, raylı sistem anlamında, metrobüs anlamında… Şimdi bunun için bir takım çözüm önerileri yaptık. Belki haftanın iki, üç gününü ben orada geçirdim, bu hafta içerisinde 3 kez gittim, gece geç saatlere kadar oradaydım. Ben Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültemizin hiçbir öğrencisinin ve hiçbir öğretim üyesinin bundan mağdur olmasını istemiyorum, istemediğim için de Büyükçekmece Yerleşkesine özel ilgi gösteriyorum, bunu bilmelerini istiyorum. Geçen ay İETT Genel Müdürü'nü ziyaret ettim. Bu bölgeye ulaşımı daha rahatlatabilecek ne gibi çözümler olabilir ve biz bir kaç öneride bulunduk. Üniversite olarak üç öneride bulunduk, zaten şu anda metrobüs ve orası arasında bir ring planlanıyor, zaten var belli aralıklarla ama bu ring seferinin arttırılması yönünde bir çalışma olacak.

İkinci yaptığımız öneri şuydu: şu anda raylı sistem bildiğiniz gibi Halkalı'ya geliyor, Halkalı Marmaray, Tuzla'dan kalkan Marmaray, Halkalı'ya geliyor. Halkalı istasyonundan Hadımköy, Büyükçekmece'ye bir ring seferi İETT koyabilir mi diye. Aslında bu Anadolu Yakası’ndan gelenler için de büyük rahatlık olabilir. Bu konu İETT'nin gündeminde. Tabii araya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri girdi, bir seçim ortamı oluştu; belediye başkanı seçildi. Şimdi belediyenin kadrolarının oturması belki zaman alacak ama; biz yönetim olarak her türlü görüşmeyi yaptık, hatta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan da randevu aldım, yakında görüşeceğiz. Biz yönetim olarak tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız ve sorunların çözümü için çaba sarf ediyoruz. Ayrıca öğrencilerimiz talep ettikleri otobüs hatlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) mutlaka bildirsinler.

Bizim üçüncü bir önerimiz daha oldu ulaşımla ilgili. Taksim'den Bahçeşehir'e gelen bir çift katlı otobüs hattının Büyükçekmece Yerleşkesine kadar uzatılması şeklinde. Böyle olursa Taksim'den direk bir ulaşım da sağlanmış olacak. Yurtta kalan öğrenciler için bir problem olmayacak. 400 civarında öğrenci kız öğrenci kampüs içerisinde kalacak. Ayrıca yerleşkeye bir market açılıyor. Yapılan ihaleyi Migros kazandı. Migros Jet olarak Avcılar ve Büyükçekmece Yerleşkelerinde market hizmete girecek; Avcılar, Cerrahpaşa ve Büyükçekmece Yerleşkelerinde yine bir kafeterya ihalesine çıktık, bu ihaleyi da Sütiş kazandı, çok yakında hizmete girecek.


Ayrıca Büyükçekmece Yerleşkemizde bir kadın ve erkek kuaförü açılmasını da planladık. Bir baskı ve fotokopi merkezi ihalesine çıkıldı o da açılıyor, orası çok daha aktif bir noktaya gelecek.

Diğer bir nokta kütüphane, öğrencilerimiz hep Büyükçekmece'deki kütüphaneyi hep sordular, Büyükçekmece'deki kütüphanenin eserleri daha önce Ankara'daki merkez kütüphaneye verilmiş. Şu anda onun tasnif işlemleri yapılıyor. Ancak bu hafta itibarıyla biz Büyükçekmece'deki üst kat kütüphaneyi teslim alacağız ve hızlı bir şekilde orayı renöve edip öğrencilerimizin hizmetine açacağız. Orada örnek verecek olursak tek kişilik çalışma odaları var, tek kişilik odalar var, grup çalışma odaları var, aynı zamanda çalışma alanları var. Bu noktada ben orada öğrencilerimizin sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum. Sosyal imkanları da fazla olan bir yerleşke Büyükçekmece Yerleşkesi. Tenis kortu, basketbol sahası, futbol sahası var. Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültemizin Büyükçekmece Yerleşkesine taşınmasıyla birlikte, orada bir Uygulama Anaokulu da açılacak. Yani daha önce Beyazıt'ta olan Uygulama Anaokulu'nu Büyükçekmece Yerleşkesi'nde de açmayı düşünüyoruz.

Tabii sadece biz hep fakülteleri konuştuk, bir de bizim Enstitülerimiz var, çok önemli bir Enstitümüz var. Adli Tıp Enstitüsü daha önce ismi biz YÖK'e bir başvuruda bulunduk, Adli Tıp Enstitüsü'ne ismini “Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü” olarak değiştirdik ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki bu Enstitüyü biz Büyükçekmece'ye taşıdık ve ona çok geniş bir alan verdik. Büyüyebileceği, adli alandaki aslında en üst noktalardan biri olan bu Enstitümüz isim değişikliği ile birlikte daha geniş bir alanda faaliyet gösterecek. Yani Büyükçekmece Yerleşkemizde şu anda bulunan aktif bulunan birimlerimiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi. Bunların dışında bir de İnşaat Mühendisliği bölümümüzün test laboratuvarı da Büyükçekmece Yerleşkemizde şu anda çalışmaya başladı.

Yeni bir bilgi paylaşayım, bir “Nanoteknoloji ve Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsü”nü kurulması için YÖK'e başvurmuştuk, geçen hafta YÖK Kurulu'ndan geçti, bu da Resmi Gazete'de yayınlanacak. Yakında oradaki girişteki bina çok iyi bir Nanoteknoloji ve Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsü olarak faaliyet göstermeye başlayacak. Büyükçekmece Yerleşkemiz aslında geleceğin parlayan yıldızı olacak.

Bazen değişiklikler başlangıçta insana kötü gibi gelebilir, ama sonunda verimli bir çalışma ortamına kavuşacaklarını düşünüyorum. Öğrencilerimize bu yerleşkeyi özellikle öneriyorum, gerçek bir kampüs hayatını burada yaşayacaklar.”

-“Diğer Yerleşkelerimizin Sosyal Olanaklarının Geliştirilmesi İçin de Çalışmalarımız Devam Ediyor”

Üniversitenin diğer yerleşkelerinde de sosyal imkanların zenginleştirilmesi konusunda çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Nuri Aydın; “Diğer yerleşkelerimizle ilgili sosyal alanların geliştirilmesi için de çalışmalarımız devam ediyor. Orman Fakültemizin yer aldığı Bahçeköy Yerleşkesi ve Sağlık Bilimler Fakültemizin bulunduğu Bakırköy Yerleşkelerimiz için de benzer çalışmalar yürütülüyor. Orman Fakültesi arazisi içerisinde bulunan tarihi yapıların restorasyonu ile ilgili çalışmalarda bulunduk.” dedi.


-“Öğrencilerimize 24 Saat Hizmet Veren Bir Kütüphane Olanağı Sunacağız”

Avcılar Yerleşkesindeki kütüphane olanaklarının yetersizliği ve kütüphane konusunda yapılan çalışmalar ile ilgili gelen soruları da cevaplayan Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın bu konuda öğrencilerin yaşadığı sıkıntıyı bildiğini belirterek şöyle konuştu: “Sorun sadece Avcılar kütüphanesinde değil, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde de kütüphane sıkıntımız vardı ve çözdük. Avcılar Yerleşkemizde de çalışma alanı çok kısıtlıydı. Fakültelerin kendi bünyelerinde kütüphaneler vardı ama hem çok aktif değildi, hem de belli bir saatten sonra kapatılıyordu. Öğrenciler ise istiyorlar ki, 24 saat girip çalışabilecekleri bir kütüphane ortamı olsun. Modern kütüphane anlayışı raflarından kitap alınan değil, 24 saat online veri tabanları üzerinden kitaplara ulaşılabilen kütüphaneciliktir. Biz bunu oluşturmaya çalışıyoruz. Avcılarda öğrenim gören öğrencilerimiz zaten biliyorlardır; mevcut kütüphane çalışma alanının üzerindeki mekan önceden sosyal tesisin işlettiği bir restoran idi. Artık orada bir restoran olmayacak; o alanı kütüphane olarak değerlendireceğiz. Çalışmalar başladı ben de bizzat ilgileniyorum. Ben rektörlükten çok geç saatlerde çıkıyorum. Gidiyorum orada öğrencilerle sohbet ediyorum, birçoğu beni görmüştür. Öğrenciler hakikaten bu dar alanda sıkışmış durumdalar. Onların durumunu çok iyi anlıyorum. Kısa zamanda Eylül ayı içerisinde üst katı da açmış olacağız ve onlara 24 saat çalışma ortamı hizmeti vereceğiz. Yeterli değil elbette, ama gerçek kütüphanemiz açılana kadar geçici ve acil bir çözüm olmasını istedik. Gerçek kütüphanemiz daha sonra tüm ihtişamı ile burada hizmet verecektir. “İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Merkez Kütüphanesi” bu kampüste hizmete açılacaktır.

-“4 Yıl İçerisinde Dünyanın İlk 100 Üniversitesinden Biri Olmak Öncelikli Hedeflerimiz Arasında”

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, üniversitenin bölünmesinin üniversitemiz için ne gibi avantaj ya da dezavantajları olabileceği sorusuna, üniversitelerin bölünme sürecinin belki başlarda duygusal anlamda sorun yaratmış olabileceğini, ancak bunun aslında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa adına bir avantaj olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Şu an yönetimi daha kolay durumda olan küçük bir yapıdayız. Öğrencilerimize daha kolay ulaşabilir durumdayız. Ben hızla sıralamalarda ve endekslerde yükseleceğimizi düşünüyorum. Tabi bu kendiliğinden gerçekleşecek bir süreç olmadığından bazı girişimlerde bulunduk. Bu endekslerde sıralamalarda önemli olan, o yıl içerisinde gerçekleştirilen yayın sayılarıdır. Bu istatistikleri oluşturan birkaç kuruluştan biri Clarivate isimli şirkettir. Bu yayınların yaklaşık yüzde 30'u bu kurumdan endekslenerek üniversitelere puan olarak dönüyor. Biz İÜC olarak burada görünür hale geldik. Geçmiş yayınlarımızı kendi üniversitemize kaydettirdik. Fakat geçmiş yayınlar hem İstanbul Üniversitesi'ne hem de İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'ya kayıtlı oldu. Bundan sonraki yayınlarımız ise sadece İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya yansıyacak. Uluslararası endekslerde sonuçların %70'ini kapsayan ve bir diğer önemli şirket olan Scopus'ta da, birkaç hafta içerisinde kendi yayınlarımızı almış olacağız. Bildiğiniz üzere İÜ ilk 500 üniversite arasına girmişti. Bölündükten sonra İÜC tarafına geçen fakülteler hem çok güçlü hem çok fazla yayın üreten fakülteler (Tıp Fakültesi, Mühendislik gibi.) Bu bağlamda çok hızlı bir şekilde endekslerde yükseleceğimizi öngörüyorum. 4 yıl içinde, 2023'te dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'yı sokmak hedeflerimiz arasındadır. Elbette bu sadece benim çabamla gerçekleşecek bir hedef değil. Tüm hocalarımızın, öğrencilerimizin ve tüm çalışanlarımızın çaba göstermesiyle mümkün olabilecektir.”  

Haber: Hasan YamanYaklaşan Etkinlikler