Fulbright Yüksek Lisans ve Doktora Burs Başvuruları Başladı

Yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdürmek isteyenlere imkan sunan Fulbright bursu başvuruları başladı. Bursa son başvuru tarihi 8 Nisan 2020.

1949 yılında Türkiye ve ABD arasında imzalanan ikili anlaşma ile kurulan, bütçesi iki ülke hükümetleri tarafından karşılanan  Fulbright Eğitim Komisyonu (Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu), kurulduğu günden bu yana Türkiye ve Amerikan vatandaşı üniversite mezunları, araştırmacılar ve bilim insanları arasındaki kültürel değişim programlarına destek vermektedir.

Fulbright bursu ile lisansüstü eğitimlerini Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdürmek isteyen lisans öğrencileri ve mezunları 8 Nisan 2020 tarihine kadar yüksek lisans, doktora ve 2015 Nobel Kimya ödülü sahibi Prof.Dr. Aziz Sancar onuruna özel olarak düzenlenen doktora burs programına başvuruda bulunabilirler.

Burs almaya hak kazananlar, ABD’de eğitimlerine 2021-2022 akademik yılı güz döneminde başlayacak olup, iki akademik yıla kadar maddi destek alabileceklerdir. 


Fulbright ile Amerika Birleşik Devletleri’nde lisansüstü eğitim yapmak isteyenler için burs programları şu şekildedir:

Yüksek Lisans Bursu

Burs Başlangıcı 2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemidir.

Burs Süresi         

En fazla 2 akademik yıl - Bursiyerin yerleştiği üniversitenin akademik takvimine ve programına bağlı olarak bir akademik yıl (9-12 ay arası) 

 • Yenilenebilen ikinci akademik yıl (en fazla 9 ay)
 • İki yıl veya daha fazla süren programlarda bursun ikinci yıl için devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır.

 Bursun Kapsamı              

 • Bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkanı: Eğitim ücreti ve masrafları (1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil)
 • Aylık yaşam masrafları
 • Üniversite sağlık sigortası
 • Gidiş-dönüş uçak bileti

Kimler Başvurabilir?

 • Bir lisans programı mezunları veya bir lisans programından en geç Temmuz 2021'de mezun olacak olanlar (3. ve 4. Sınıf öğrencileri veya lisans programının uzunluğuna göre programın son 2 yılında olan öğrenciler)

Not Ortalaması

Mezunlar: Mezuniyet ortalaması 4.00'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 veya 100'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olanlar,

Öğrenciler: Güz 2018 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4.00'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 veya 100'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olanlar (akademik başarının mezun olana kadar sürdürülmesi gerekmektedir.)

İngilizce Bilgisi

Akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi olanlar

İngilizce düzeyini belgelemek için gerekli minimum skorlar TOEFL iBT için 75, IELTS Akademik için 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik için 60,  ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) için 75 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) için C’dir.

Doktora Bursu

Burs Başlangıcı 2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemidir.

Burs Süresi     

En fazla 2 akademik yıl - Bursiyerin yerleştiği üniversitenin akademik takvimine ve programına bağlı olarak bir akademik yıl (9-12 ay arası)

 • Yenilenebilen ikinci akademik yıl (en fazla 9 ay) 
 • İki yıl veya daha fazla süren programlarda bursun ikinci yıl için devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır

Bursun Kapsamı                     

Bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkanı: Eğitim ücreti ve masrafları (1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil)

Aylık yaşam masrafları

Üniversite sağlık sigortası

Gidiş-dönüş uçak bileti

Kimler Başvurabilir?

 • Yüksek lisans derecesini almış olanlar veya en geç Temmuz 2021'de alacak olanlar
 • Bir lisans programı mezunları veya bir lisans programından en geç Temmuz 2021'de mezun olacak olanlar (3. ve 4. Sınıf öğrencileri veya lisans programının uzunluğuna göre programın son 2 yılında olan öğrenciler) bütünleşik doktoraya başvurabilirler.

Not Ortalaması

Mezunlar: Mezuniyet ortalaması 4.00'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.50 veya 100'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 88.33 olanlar

Öğrenciler: Güz 2019 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4.00'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.50 veya 100'lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 88.33 olanlar (akademik başarının mezun olana kadar sürdürülmesi gerekmektedir.)

* Lisans eğitimi sırasında veya sonrasında bütünleşik doktora programına başvuracak adayların lisans ortalamalarının yukarıda belirtilen kriterlere uyması gerekmektedir. Yüksek lisans yapan kişilerin ise yüksek lisans ortalamaları dikkate alınacaktır.

İngilizce Bilgisi

Akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi olanlar:

İngilizce düzeyini belgelemek için gerekli minimum skorlar TOEFL iBT için 75, IELTS Akademik için 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik için 60,  ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) için 75 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) için C’dir.

Prof.Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, 2015 Nobel Kimya ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın onuruna özel olarak düzenlenmiş bir doktora burs programı sunmaktadır. Fulbright Öğrenci Programının bir parçası olan burs, 2021-2022 akademik yılına yönelik olup Prof. Dr. Aziz Sancar’ın akademik danışmanlığında doktora eğitimi almak isteyen kişilere verilecektir.

Kimler Başvurabilir?

Prof. Aziz Sancar doktora bursuna, aşağıda yer alan bölümlerin öğrencileri ve mezunları başvurabilmektedir:

 • Biyoloji (Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Kanser Biyolojisi, vb.)
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Kimya
 • Kimya Mühendisliği
 • Biyokimya
 • Biyofizik
 • Biyomedikal Mühendisliği
 • Tıp

Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvuruda bulunmayı düşünen adayların, Fulbright Doktora Bursu’nun başvuru şartlarını karşılaması ve tüm başvuru gerekliliklerini yerine getirmesi gerekmektedir. Fakat bursa başvurmak isteyen Tıp Fakültesi öğrencilerinin ya da mezunlarının lisans veya varsa yüksek lisans ortalamalarının 4.00 üzerinden 3.00 olması yeterlidir.

Fulbright Doktora Bursu başvuru koşullarına ek olarak, Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvurmak isteyen adayların aşağıdaki belgeleri de başvurularında sunmaları gerekmektedir:

 •  Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu Dilekçesi
 •  Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na özel Niyet Mektubu
 •  Fulbright Doktora Bursu’na başvuru için adayların TOEFL iBT skorunun en az 75, Akademik IELTS skorunun en az 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik skorunun en az 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) skorunun en az 75 ya da Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) skorunun en az C olması gerekmektedir. (Ancak, North Carolina Üniversitesi’nin kabul kriterlerinin TOEFL iBT için en az 90 ve IELTS için en az 7 olduğu dikkate alınmalıdır.)
 •  PTE Akademik, ODTÜ İYS VE BÜYES sınavlarından geçerli bir sınav sonucuna sahip olmak sadece Fulbright Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvuru için yeterlidir. Bursa aday gösterilmeniz halinde North Carolina Üniversitesi’nden kabul alabilmek için TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmeleri ve gerekli puanı almaları gerekecektir. 
 • Başvuru aşamasında GRE sınav sonucu gerekli olmayıp bursiyer olarak seçilen kişilerin North Carolina Üniversitesi’ne başvuru yapmadan önce GRE sınavına girmesi gerekecektir.

Fulbright lisansüstü eğitim bursları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.