Kampüs Kart

Kampüs Kart;

Yerleşke girişlerinde,

Üniversitenin tüm yemekhanelerinde* ücret ödemelerinde kullanılır.

Kampüs Kart PTT anlaşmalı posta çekine bağlı bir karttır.

* Öğrenciler sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç öğün yemekhaneden yararlanabilirler. Diğer bütün kart kullanıcıları için  öğle yemeği indirimli, diğer öğünlerde ise misafir ücreti ödeyerek yemekhaneden yararlanabilirler.


Öğrenci Kimlik Kartı

Önlisans, Lisans, Tezli/Tezsiz yüksek lisans, Doktora öğrencilerine verilir.

Akademik Personel Kimlik Kartı

Öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, öğretim görevlileri, okutmanlar, uzmanlar, çeviriciler, eğitim-öğretim planlamacıları ile YÖK kapsamında gelen akademisyenlere verilir.

İdari Personel Kimlik Kartı

Üniversitede görev yapan kadrolu ve sözleşmeli idari personel ile Maliye Bakanlığı vizeli geçici ve sürekli işçilere verilir.

Harici Kart

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'ya dışarıdan gelen öğretim elemanlarına ziyaretçi kartı niteliğinde bir harici kart verilir.Kurum dışı hizmet alımı ile çalışan personele harici kart basılır. Bu kartın yemekhane ve üniversite hizmetlerindeki kullanımı ve ücretlendirmeler farklılık gösterebilir.

Aynı statüde birden fazla kart kullanılamaz.


Üniversiteye yeni kayıt yaptıran önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile üniversiteye gelen öğrenciler için başvuru yapılmaksızın kart basımı yapılır.  Bu süreçte, 444 1 788 numaralı PTT Çağrı Merkezinden kart basımının hangi aşamada olduğu veya ne zaman teslim alınabileceği ile ilgili bilgi alınabilir.

Diğer yaşadığınız sorunlar için destek ekibine uluşabilir sorunların çözülmesi için iuc.ekart@istanbul.edu.tr adresine mail atabilirsiniz. Destek hattı Hafta içi 08:30 - 17:00 Arasında hizmet vermektedir. Mesai dışındaki talepleriniz mesai başladığında sıraya alınacaktır.

Dikey Geçiş, Yatay Geçiş, Türkiye Burslusu, Öğrenci Değişim Programları vb. şekillerde yerleşen öğrencilerin kart taleplerinin yerine getirilebilmesi için Öğrenci Otomasyon Sisteminde, profil fotoğrafı (vesikalık), iletişim bilgilerinin (telefon, adres, e-posta) eksiksiz bulunması gerekmektedir.

Öğrenciler kartlarını ilgili PTT şubesinden kimlik fotokopilerini ve kimliğin aslını ibraz ederek teslim alırlar.

Üniversitede göreve başlayan akademik ve idari personel için başvuru yapılmaksızın kart basımı yapılır. Kişiler basımı tamamlanan kampüs kartlarını ilgili PTT şubesinden kimlik fotokopilerini ve kimliğin aslını ibraz ederek teslim alırlar.

Misafir akademik personelin harici kart temin edebilmeleri için harici personel olarak PBYS'de kayıt oluşturulması ve kart basım talimatı verilmesi gerekmektedir.

*** Kampüs kart basılabilmesi için Aksis sisteminde uygun formatta fotoğraf bulunması ayrıca T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü online sorgulama kayıtlarında T.C. kimlik no/yabancı kimlik no/vergi kimlik no bilgisinin (KPS) ve güncel nüfusa dayalı adres kaydının (ADNKS) sistemde bulunması gerekir. Bilgilerinde eksiklik / hata bulunan kişilerin kampüs kartlarının basımı gerçekleştirilemez. Gerekli güncellemenin yapılabilmesi için kart basımında sorun yaşayan kişilerin İlçe Nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Güncelleme sonrası başvuru sahibinin 4441788 PTT Çağrı Merkezi veya PTT Merkez şubeleri ile bağlantıya geçmesi gereklidir.

Yabancı uyruklu öğrencilerin/personelin kart talebi

İkamet tezkerelerini henüz al(a)mamış yabancı uyrukluların kart talebi yapabilmeleri için Vergi Dairesi şubelerinden vergi kimlik numarası edinmeleri ve bu vergi kimlik numarası ile Akademik/İdari personel kartı için Personel Daire Başkanlığına; Öğrenci kartı için Birim Öğrenci İşlerine Vergi numarası ve Yöksis numarasını sisteme işletmesi gereklidir. İkamet tezkeresi alındıktan sonra güncel kimlik numarasının ilgili PTT şubelerinden güncellenmesi gereklidir.

Yabancı uyruklu öğrencilerin kimlik kartlarının basılabilmesi için 99... ile başlayan yabancı kimlik numaralarını almış olmaları ve kayıtlı oldukları birim öğrenci işlerine giderek yabancı öğrenci numaralarını güncellemeleri gerekmektedir.

Yabancı uyruklu öğrenciler kartlarını ilgili PTT şubesinden pasaportlarını ibraz ederek teslim alırlar.


Öğrenci kimlik kartlarının geçerlilik süresi öğrencinin mezuniyeti / ilişiğinin kesilmesi ile, akademik/idari/süreli idari personel kimlik kartlarının geçerlilik süresi kişinin kurumdan ayrılması ile sona erer. Geçerlilik süresi dolan kartlar Üniversite hizmetlerinde kullanılamaz.


Kampüs kart kullanıcıları, yemekhane hizmetlerinden indirimli olarak yararlanırlar. Yemek bursu almaya hak kazanan öğrencilerin bursu kartlarına tanımlanır.


Kampüs karta PTT şubelerinden, PTT Matiklerden veya https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet interaktif posta çeki işlemleri menüsünden yükleme yapılabilir.

PTT Kampüs Kart hesabına başka bankalardan para yüklemek için;

1. adım: internet/mobil/atm kanallarıyla "Para Transfer / Hesaba EFT" seçilir

2. adım: Alıcı Banka bilgisi "Vakıf Katılım", Alıcı İl: "Ankara", Alıcı Şube: "1840-PTT Para Posta" seçilir

3. adım: PTT Kampüs Kartın arka yüzünde bulunan "Posta Çeki Hesap Numarası" girilir

4. adım: TL cinsinden istenilen tutar girilir ve transfer tamamlanır.


PTT Kampüs Kartınızı kullanabilmeniz için şifre alarak aktivasyon yapmanız gerekmektedir.

Şifrenizi 444 1 788 PTT Çağrı Merkezi'ni arayarak ya da size en yakın PTT işyerinden alabilirsiniz. Şifrenizi PTT İşyerinden veya Pttmatik'lerden değiştiriniz. Güvenliğiniz için kartınızın şifresini diğer kişilerle paylaşmayınız. Çağrı merkezi aracılığı ile şifre alabilmeniz için GSM numaranızın PTT sistemlerinde tanımlı olması gerekmektedir.

Şifrenizi belirlerken güvenliğiniz için doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir rakamlar kullanmayınız.

Kartınızın şifresini unutmanız halinde 444 1 788 PTT Çağrı Merkezi'ne ya da en yakın PTT işyerine başvurunuz.


Kampüs kartın kaybolması, arızalanması ya da çalınması durumunda 4441788 PTT Çağrı Merkezi aranır veya Ptt şubelerine müracaat edilir.

Para Yükleme işlemleri sırasında meydana gelen sorunlarda 444 1 788 PTT Çağrı Merkezi aranır veya Ptt şubelerine müracaat edilir.

Yemek bursu almaya hak kazandığı halde yemekhane hizmetlerinden yararlanma konusunda sorun yaşayan öğrencilerin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına müracaat etmesi gerekir.

PTT KAMPÜS KART işlemleri bilgilendirme dokümanı için tıklayınız.

Kampüs Kart Nedir?
Kampüs Kart, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğrencileri ve akademik/idari personeli tarafından yerleşke içi geçiş sistemlerinde ve üniversite dahilinde sunulan hizmetlerde kullanılan Üniversite kimlik kartıdır.

Kampüs kartımı nereden alabilirim?
08.11.2019 Cuma tarihine kadar kampüs içlerindeki dağıtım noktalarından 2 adet kimlik fotokopisiyle, kimlik kartınızın aslını ibraz ederek alabilirsiniz.
Not: (Bahçeköy ve Şişli yerleşkelerinde dağıtım sona ermiştir.)

Kartımı 08.11.2019 Cuma gününe kadar almazsam?
Kartınızı aşağıda belirtilen linkteki PTT şube ve müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Dağıtım noktasına gittim fakat kartım yok
Kartınızın basımı tamamlanmamış ya da nadiren de olsa farklı bir dağıtım noktasına gönderilmiş olabilir. Eğer kartınızın basımı tamamlandığı halde dağıtım noktasında yoksa PTT yetkililerini kartınızın durumunu takip etmesi konusunda uyarınız. Kartınız yine de bulunmazsa PTT tarafından yeniden basım işlemi gerçekleşecektir. Bu konuda PTT yetkililerinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Tüm kartların basımı tamamlandı mı ?
Hayır, henüz tamamlanmadı. Kurumumuz ile PTT arasında web servis hizmeti tamamlandığında eksik olan kart basımı tamamlanacaktır

Basımı tamamlanmayan kartların durumu?
Kasım ayı içerisinde kartların tümünün basımının tamamlanması beklenmektedir.

Kartım basıldığında nasıl haberdar olurum ?
İÜ-Cerrahpaşa veya fakültelerin web siteleri üzerinden bilgilendirmeler yapılacaktır.

İÜC Öğrencisiyim kartım basılmamış ne yapmalıyım?
Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok, eksik olan kartlar otomatik olarak basılacaktır.

Yeni Kampüs Kartımı kaybettim , kartım kırık ya da kartımda deformasyon var ne yapmalıyım?.
444 1 788 PTT Çağrı Merkezi arayabilir veya PTT şubelerine müracaat edebilirsiniz

Hazırlık sınıfı öğrencisiyim fakat öğrenim göreceğim bölüm hazırlık okulundan farklı bir yerleşkede. Kartımı hangi yerleşkeden almalıyım ?
Bölümünüzün bulunduğu yerleşkeden kartınızı almalısınız.

Koda göre basımı tamamlanan kartların alınacağı yerleşkeler ve süre dolumunda alınacak PTT şubeleri ve müdürlükleri için tıklayınız.
Daha fazla bilgi için iuc.ekart@istanbul.edu.tr adresleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Kartınızı aşağıda belirtilen linkteki PTT şube ve müdürlüklerinden alabilirsiniz. Koda göre basımı tamamlanan kartların alınacağı ptt şubeleri için tıklayınız.